کودک

بیماری های تنفسی در بارداری . انواع و خطرات آن

تغییرات کارکردی و آناتومیک دوران بارداری سبب ایجاد تغییرات قابل ملاحظه ای در تنفس میگردد، ولی کار تنفسی زنان با سلامت طبیعی در طی بارداری دچار اختلال نمیشود. با این حال، اگر فعالیت تنفسی به اندازه زیادی کاهش پیدا کند، ممکن است هم مادر و هم جنین تضعیف شوند. اگرچه به علت دستیابی به آنتی بیوتیکهای موثر، بیماری های تنفسی در بارداری مثل ذاتالریه دیگر خطر آفرینی گذشته را ندارد، ولی وقتی در طی بارداری اتفاق بیافتد، میتواند برای مادر یا جنین کشنده باشد. انتخاب آنتی بیوتیک براساس ارگانیسم مسئول عفونت تعیین می شود.

بیماری های تنفسی در بارداری

سل از انواع بیماری های تنفسی در بارداری

بارداری تغییری در سیر بالینی سل ریوی ایجاد نمیکند، اثر سل بر روی مادر، بیشتر با وسعت ضایعه تعیین می شود تا باردار بودن یا نبودن وی. در صورت جزیی بودن ضایعه، به ویژه اگر این ضایعات بطرز صحیحی شناسایی و درمان شوند، خطر بیماری اندک است. در ضایعات پیشرفته، ممکن است خطر مرگ و میر بالا باشد، ولی این خطر با میزان مرگ و میر زنان غیر باردار با ضایعات مشابه قابل قیاس میباشد.نیازی به تغییر درمان سل در دوران باردرای نسبت به زنان غیر باردار وجود ندارد زیرا داروهای معمول در درمان سل ریوی، چنانچه با ایمنی مورد مصرف قرار گیرند، اثر سویی بر روی جنین نخواهند داشت. اغلب توبرکول هایی در جفت پیدا می شود، ولی عفونت داخل رحمی کودکان مادران مبتلا به سال شایع نیست. تقریباً در تمامی موارد ابتلای کودک، انتقال بیماری پس از زایمان و از طریق تماس مستقیم صورت میگیرد. در نتیجه، کودک و مادر بایستی بلافاصله پس از تولد از هم جدا شده و تا هنگامی که از عدم آلوده کننده بودن مادر اطمینان حاصل نشده است، از تماس آنها جلوگیری شود. البته باید از شیردادن مادر به کودک نیز جلوگیری بعمل آید.

تنگی نفس و بیماری های تنفسی در بارداری

بیماری های تنفسی در بارداری

به گزارش مجله زیگیل آسم نایژه ای در بین ۱ تا ۲ درصد زنان باردار ملاحظه می شود. گزارشهای موجود درباره اثر بارداری بر روی آسم متفاوت هستند، ولی بطور کلی آسم قریب یک سوم از بیماران در طی بارداری بهتر می شود، در حدود یک سوم دیگر بی تغییر می ماند و در یک سوم باقیمانده بدتر می شود. آسم نایژه ای تغییر چندانی در سیر بارداری ایجاد نمی کند و مرگ و میر جنینی و نوزادی در افراد بیمار تغییری نشان نمیدهد. بجز در موارد استثنایی میتوان به مصرف داروهای معمول بیمار ادامه داد.برونشیت و آمفیزم مزمن: زنانی که دچار برونشیت مزمن هستند، ممکن است در دوره آبستنی دچار تنگی نفس شدید گردند. با این وصف، زنان مبتلا به برونشیت و آمفیزم مزمن در صورتیکه بخوبی و به حد کافی استراحت کنند و در صورت لزوم برای استراحت در بیمارستان بستری شوند، دوره آبستنی را بخوبی تحمل خواهند کرد. اگر این زنان در دوره آبستنی دچار عفونت و بیماری های تنفسی در بارداری شوند باید ضمن استراحت در بستر، آنتی بیوتیک مناسب نیز دریافت دارند.

سرماخوردگی و آنفلوانزا در بارداری

بیماری های تنفسی در بارداری

زنان باردار قدری بیشتر از زنان غیر باردار دچار سرماخوردگی می شوند و عفونتهای مجاری تنفسی فوقانی در آنها گرایش به دوام بیشتری دارد. از درمانهای علامتی رایج می توان استفاده کرد.گر چه هیچ مدرکی دال بر تراتوژن بودن ویروسهایی که به عنوان عامل سرماخوردگی شناختهشده اند، در دست نیست، با این حال برخی بیماریهای ویروسی که با نشانه های تنفسی مشخص می شوند،ممکن است اثر تراتوژنیک روی جنین داشته باشند. ضمناً در مورد شیوع آنفلوانزا، چنانچه انتظار همه گیری میرود، میتوان ایمن سازی را برای بیماران در نظر گرفت.

کاهش کار ریوی به دلیل بیماری های تنفسی در بارداری

در بیمارانی که قسمتهایی از ششهای آنها برداشته شده است، اگر بافت ششی طبیعی باقیمانده برای رفع نیازهای بارداری کافی باشد، بارداری الزاماً ممنوعیتی نخواهد داشت. حتی زنانی که یک شش آنها برداشته شده است نیز ممکن است بتوانند بارداری را با دشواری اندکی تحمل کنند. خطر عمده موجود برای افراد با ظرفیت ششی محدود، امکان از دست دادن مقادیر بیشتری از کار ریوی در اثر یک حمله حاد پنومونیت می باشد. بنابراین، عفونتهای ریوی باید بطور جدی و با قدرت تمام درمان شوند.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.