کودک

خونریزی بارداری .علل و انواع آن

خونریزی بارداری و یا لکه بینی در هر دوره ای از بارداری غیر طبیعی است و اگر مورد توجه و درمان قرار نگیرد ممکن است زندگی مادر و جنین را تهدید نماید. حتی اگر مقدار خونریزی بارداری بسیار کم هم باشد، مادران باردار می بایست تحت نظر و مراقبتهای لازم قرار گیرند. خونریزی بارداری را معمولاً در ۳ دوره می توان تقسیم بندی نمود. خونریزیهای دوران اول که بیشترین علت آن مربوط به سقطها و حاملگیهای خارج رحمی میباشد. خونریزیهای دوران دوم که معمولاً ناشی از انگورک و ناتوانی گردن رحم می باشد و خونریزیهای دوران سوم که دلیل عمده این نوع خونریزیها، جفت سرراهی و جدا شدن زودرس جفت است.

خونریزی بارداری

جلوگیری از خونریزی بارداری و اداره سقط

باید به تمام خانمهای باردار آموزش داده شود که به محض احساس کمترین لکه بینی به پزشک متخصص خود یا مراکز بهداشت  درمانی مراجعه و تحت مراقبت قرار گیرند. هر خانم بارداری که با خونریزی بارداری مراجعه کند پرستار باید فوراً به پزشک اطلاع داده و تمام محتویاتی را که از رحم خارج شده برای بازدید نگهدارد. حتی نوارهای بهداشتی مصرف شده را هم باید نگهدارد و به بیمار توصیه میشود که چیزی را بیرون نریزد تا پرستار و پزشک مشاهده و بررسی های لازم را انجام دهند. استراحت دادن به بیمار، کنترل آثار حیاتی، گرفتن تاریخچه دقیق از بیمار، آماده نمودن وسایل سرم رسانی و آماده نمودن وسایل لازم برای درمان شوک و در صورت لزوم خارج نمودن باقیمانده فرآورده های آبستنی از زهدان از جمله اقدامات مؤثر در اداره خونرویهای مربوط به سقط بشمار می روند.

اداره انگورک(بچه خوره) در بارداری

خونریزی بارداری

به محض تأیید تشخیص، باید انگورک را بیرون آورد. زن باید دستکم یکسال زیر نظر باشد. معمولاً پس از اولین تراش زهدان که برای بیرون آوردن انگورک انجام می شود، تراش دیگری نیز صورت می گیرد تا مطمئن شویم که باقیمانده های انگورک در زهدان باقی نماندهاند. هورمون گونادوتروپین جفتی انسان هر ۲ هفته یکبار تا به دست آمدن نتیجه منفی اندازه گیری می شود. پس از آن نیز بمدت یکسال هر ماه میزان این هورمون باید اندازه گرفته شود. به زن توصیه میشود که به مدت ۱ تا ۲ سال از آبستنی پیشگیری کند، ولی استفاده از قرص ضد بارداری تا محو شدن گونادوتروپین جفتی انسان از ادرار ممنوع است.

اداره آبستنی نابجا

بستری نمودن بیمار، استراحت در تخت، جمع آوری مواد خارج شده از رحم، جمع آوری نوارهای بهداشتی برای بازدید مقدار، رنگ و محتویات خونریزی، کنترل آثار حیاتی بخصوصل فشار خون و نبض بیمار، توجه بحال عمومی بیمار و نوع دردهایی که بیمار از آن شکایت می کند، آزمایش خون از نظر گروه Rh و آماده نمودن خون برای بیماران از جمله توجهات پرستاری بوده و درمان بیماری تنها از طریق جراحی امکان پذیر میباشد. اداره جفت سرراهی: تمام زنان بارداری که دچار خونروی مشکوک به جفت سرراهی هستند باید در بیمارستان بستری شوند. در صورت امکان تا موقعی که جنین کاملاً نرسیده است باید زایمان را به تعویق انداخت مگر آنکه تکرار خونروی، جان مادر را بخطر اندازد. با وجودیکه امکان زایمان مهبلی در جفت سرراهی وجود دارد ولی بهترین درمان، سزارین است.جدا شدن جفت: پس از معاینات لازم از بیمار، چنانچه جفت بطور کامل جدا شده باشد، برای پیشگیری از خونریزی مادر، میبایست هر چه زودتر به بارداری خاتمه داده شود. لیکن در مواقعی که جدا شدن جفت جزیی بوده و جز مختصری خونروی علامت دیگری مشاهده نمیگردد، استراحت در بستر و تحت نظر بودن بیمار توصیه میگردد.

ترشحات خونریزی بارداری و لکه بینی

خونریزی بارداری

وقتی زن حامله می شود، قاعدگی قطع شده و وجود هرگونه لکه بینی و یا خونریزی غیر طبیعی تلقی میگردد. یکی از علل شایع لکه بینی و خونریزی بارداری در سه ماهه اول حاملگی، سقط جنین و علایم تهدیدبه سقط است، بخصوص اگر با دردهای شکمی همراه باشد. در نیمه دوم حاملگی، لکه بینی و خونریزی رحمی ممکن است مربوط به سقط شدن جنین، بچه خوره، ضعیف شدن و نارسایی جفت، جدا شدن جفت و یا جفت سرراهی باشد. در صورت لکه بینی و یا خونریزی، بایستی از انجام کارهای سنگین و حرکت زیاد خودداری نموده و در اولین فرصت به پزشک مراجعه شود. همچنین در صورت وجود ترشحات غیر طبیعی زنانه مانند زیاد شدن میزان ترشحات، متعفن و بدبو شدن، تغییر نمودن رنگ آن و ایجاد خارش در نواحی فرج و قسمت بالای ران، مراجعه به پزشک توصیه می شود.

علایم مهم و خطرناک دوران بارداری

خونریزی بارداری

به گزارش مجله زیگیل در مواردی باید هر چه زودتر پزشک متخصص زنان را از وقوع چنین علایمی مطلع کرد. این علایم عبارتند از
۱- خونریزی یا خروج مایع آمنیوتیک (مایعی که جنین در آن شناور است) از واژن
۲- سردرد، تار شدن ناگهانی دید و پیدایش سرگیجه.
۳- خیز و ورم صورت یا دست و پا.
۴- درد شکم توأم با تهوع و استفراغ یا بدون آنها.
۵- پیدایش تب و لرز. هیچ مادری نباید در مقابل علایم و مسایل ذکر شده در بالا، سهل انگاری کند و با توصیه و تجویز مردم به درمان خانگی و سنتی بپردازد. پزشک متخصص زنان و زایمان است که مسئولیت دارد در مقابل علایم فوری و غیر فوری بیمار خود، مراقبت و نظارت به عمل آورده در صورت لزوم به درمان اقدام کند.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.