پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

حاملگی خارج از رحم چیست و مشکلات آن

0

هرگاه پرورش نطفه در جای دیگری بغیر از داخل رحم صورت گیرد، حاملگی خارج از رحم بوجود می آید. به عبارت دیگر، در حاملگی خارج از رحم، تخمک بارور شده پیش از رسیدن به زهدان متوقف می شود و در بیرون از زهدان به رشد خود ادامه می دهد. شایعترین محل آبستنی نابجا، یک سوم بیرونی لوله های شیپوری است و آبستنی در این محل، آبستنی لوله ای نامیده میشود. قسمتهای دیگر لوله های شیپوری که ممکن است تخمک بارور شده را در خود نگه دارند تنگه لوله و قسمت بین بافتی آن است. حاملگی خارج از رحم ممکن است در شاخ زهدان، تخمدان یا حفره شکم نیز اتفاق افتد. میزان شیوع آبستنی نابجا یک در هر ۵۰۰ آبستنی است.علت قطعیحاملگی خارج هنوز شناخته نشده است ولی مواردی چون آسیب لوله ها و عیوب مادرزادی و ناهنجاریهای لوله رحمی، تخمدان و رحم از جمله عوامل مساعد کننده هستند.

حاملگی خارج از رحم

نشانه های حاملگی خارج از رحم

نشانه های اولیه حاملگی خارج از رحم بسیار شبیه تهدید به سقط است با این تفاوت که در حاملگی خارج از رحم درد پیش از خونروی ایجاد می شود. درد ممکن است به حفره خاصره ای طرف مربوط یا طرف مقابل انتشار یابد. گاه نیز انتشار درد به سوی شانه است. ممکن است ترشح تیره ای از مهبل وجود داشته باشد که ناشی از ریزش مخاط درونی رحم است. اگر زن سابقه غش کردن و سرگیجه داشته باشد نشانه های اولیه ممکن است مورد توجه قرار نگیرند. زیرا اغلب بسیار جزئی هستند. گاه آغاز نشانه ها شدید و فاجعهآمیز است. درد شدید زیر شکم به سبب ورود خون به حفره صفاق، خونروی مهبلی و حالت شوک پیش می آید. در صورت تشخیص قطعی، عمل جراحی تنها راه معالجه است.

جفت سرراهی چیست؟

موقعی ایجاد میشود که جفت در محل طبیعی خود در زهدان قرار نگرفته بلکه قسمتی از آن و یا تماماً در قسمت پایینی زهدان واقع گردد. میزان سرراهی بودن جفت بسته به نزدیکی جفت به سوراخ درونی گلوی زهدان، خفیف یا شدید است. شدت سرراهی بودن جفت را معمولا در چهار درجه زیر تقسیم بندی می نمایند: درجه یک: معمولاً حاشیه پایینی جفت وارد قسمت پایینی زهدان میشود، ولی قسمت عمده جفت در قسمت بالایی زهدان قرار گرفته است. درجه دو: حاشیه جفت به کنار سوراخ درونی گلوی زهدان می رسد ولی روی سوراخ قرار نمیگیرد. درجه سه: جفت روی سوراخ درونی گلوی زهدان را، وقتی سوراخ بسته است می پوشاند. درجه چهار: مرکز جفت روی سوراخ درونی گلوی زهدان واقع می شود (جفت سرراهی مرکزی). علت جفت سرراهی اغلب ناشناخته است لیکن نقص در عروق مخاط رحم را در این امر بی تأثیر نمیدانند. در هر ۲۰۰ مورد حاملگی، امکان وقوع یک مورد جفت سرراهی وجود داشته و این حالت در چندزایان نسبت به نخستزایان بیشتر دیده میشود. خونروی توأم با درد و شوک از جمله علایم جفت سرراهی بوده و درمان مناسب با توجه به شدت بیماری، موقعیت مادر جنین و سن آبستنی انجام می شود.

بیماری بچه خوره در بارداری چیست؟

حاملگی خارج از رحم

در بیماری انگورک یا بچه خوره که اغلب در ۱۲ هفته اول آبستنی ایجاد می شود تمام و یا قسمتی از جفت فاسد شده و تبدیل به توده هایی شبیه به خوشه انگور میگردد و بعد از مدتی، تمام حفره داخل رحم به وسیله این توده ها پر شده و بدین ترتیب جنین از بین میرود. در این بیماری، زهدان نسبت به سن آبستنی معمولاً بزرگتر است و قوام آن نرم و خمیری است. دست و پا و حرکات جنینی را نمیتوان لمس کرد و صدای قلب جنین نیز شنیده نمی شود. زن باردار از کسالت و گاه از استفراغ شدید شکایت می کند. ممکن است کمخونی بطور ناگهانی ایجاد شود. خونروی مهبلی که ممکن است سبک و یا سنگین و همراه مایعات ناشی از پاره شدن توده ها و یا حتی حاوی خود توده ها باشد نیز وجود دارد. تخمدانها نیز ممکن است بزرگ شوند. تشخیص بیماری تا زمانی که هنوز تکه فاسد شده خارج نگردیده است ممکن نمی باشد ولی با در نظر گرفتن سوابق بیماری، معاینه بیمار و به کمک آزمایش ادرار می توان پی به وجود بیماری برد. گاهی بوسیله عکس برداری از شکم می توان برای تشخیص قطعی کمک گرفت زیرا در صورتی که بچه خوره موجود باشد قسمت های مختلف جنین در عکس دیده نمی شود.به محض تایید تشخیص، باید انگورک را بیرون آورد و سعی کرد تا تکه ای از بچه خوره در داخل رحم باقی نماند.

جدا شدن زودرس جفت چیست؟

حاملگی خارج از رحم

به گزارش مجله زیگیل جفت ممکن است درمرحله سوم زایمان و بعد از هفته بیستم حاملگی کامل جدا شود. علت اصلی جدا شدن جفت از بستر خود هنوز شناخته نشده است ولی نقص در سیستم عروقی جنین را عامل مؤثری در این امر میدانند. این عارضه در قریب یک درصد از حاملگی ها اتفاق می افتد. خونروی، درد و اختلال انعقادی از جمله علایم این بیماری بوده و جز در موارد خفیف، به حاملگی باید سریعاً خاتمه داده شود. خونروی ناشی از جدا شدن زودرس جفتی که در محل و وضعیت طبیعی خود در زهدان قرار گرفته است ممکن است به سه شکل آشکار، پنهان یا مخلوط این دو باشد. خونروی هنگامی آشکار است که خون ناشی از جدا شدن جفت به گلوی زهدان ریخته و از مهبل خارج شود. در نوع پنهان، خون در پشت جفت باقی مانده و بین قسمت جدا شده جفت و زهدان حبس می شود و خونروی مخلوط که ابتدا بصورت پنهان است، لیکن با افزایش قسمتهای جدا شده و جدا شدن حاشیه جفت به خونروی آشکار تبدیل می شود. بیماران در نوع خفیف معمولاً جز مختصری خونروی علامت دیگری ندارند. در نتیجه احتیاج به درمان خاصی جز استراحت در بستر و تحت نظر بودن از نظر افزایش خونروی یا جدا شدن وسیعتر جفت ندارند. ولی اگر خونروی شدت پیدا کرد و زهدان حساستر شد، درمان دقیق و جدی لازم است. اگر شدت علایم بیشتر گردیده و یا جفت بطور کامل جدا شد، برای نجات جان مادر، بایستی سریعاً به آبستنی خاتمه داده شود.

منبع:https://www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.