پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

آر اچ خون RH و ناسازگاری خون مادر و جنین

0

آر اچ خون پروتئینی است که بطور ژنتیک در خون نوعی میمون بنام رزوس (Rhesus) وجود دارد و بهمین جهت آن را Rh که مخفف حرف اول اسم میمون است مینامند. افرادی که دارای Rh) Rh مثبت) هستند، در گلبولهای قرمز خون ماده ای دارند که در برابر سرم خاصی باعث انعقاد خون می شود. برعکس افرادی که دارای عامل Rh منفی هستند این ماده را در خون خود ندارند. بنابراین برای افرادی که خونشان دارای Rh میباشد اصطلاح Rh مثبت و کسانی که خونشان فاقد عامل آر اچ خون است اصطلاح Rh منفی بکار برده می شود. اختلال و ناراحتی هنگامی بوجود میآید که زن دارای Rh منفی، از مردی که Rh مثبت دارد باردار شود. در صورتیکه جنین دارای Rh مثبت باشد، در ماههای اول بارداری مقداری آنتی ژن بوسیله جفت از جنین به مادر منتقل می شود. برای مقابله با آنتی ژنی که وارد بدن مادر شده، مادر در برابر وجود عامل خارجی، پادزهر و یا ماده ای بنام آنتی کور ترشح میکند که از طریف جفت وارد بدن جنین می شود و با چسبیدن به گلبولهای قرمز او باعث بی ثباتی و از بین رفتن آنها میگردد. با در نظر گرفتن اینکه نقش گلبولهای قرمز خون انتقال اکسیژن میباشد، از بین رفتن آنها باعث میشود که اکسیژن بطور طبیعی و به مقدار کامل به جنین نرسد.

آر اچ خون

عواقب آر اچ خون و ناسازگاری آن

معمولاً باعث سقط جنین، تولد جنین مرده و یا مرگ اندکی بعد از تولد است. در صورتی که جنین به حیات خود ادامه دهد معمولاً دچار فلج یا عقب افتادگی ذهنی می شود. خوشبختانه به علت اینکه مدتی طول میکشد تا Rh مثبت جنین، خون مادر را تحت تأثیر قرار دهد، نوزادان اول معمولاً طبیعی و بدون ضایعات و اختلالات ذکر شده متولد می شوند ولی این اختلالات و ضایعات اغلب در بارداریهای بعدی دیده می شود، مگر آنکه با وسایل و امکاناتی که فراهم میباشد، از بروز آنها جلوگیری بعمل آید. گاهی علاوه بر عامل آر اچ خون ناسازگار بودن خون مادر و جنین نیز باعث ایجاد اختلال میگردد. علت این امر را چنین می توان توضیح داد که در پوسته گلبولهای قرمز خون انسان دو نوع آگلوتینوژن (آنتی ژن موجود در خون) و در پلاسمای خون انسانی دو نوع آگلوتینین (آنتی کور موجود درخون) موجود است.

انتقال خون در گروه های مختلف خونی

آر اچ خون

انتقال در صورتی عملی است که با توجه به اصول طبقه بندی گروههای خونی انجام گیرد مثلاً اگر دهنده خون از گروه A و گیرنده از گروه B باشد، در اینحال بر اثر مجاورت آگلوتینوژن A (که پادگن است) و آگلوتینین ضد A (که پادتن است) گلبولهای خون دهنده در داخل جریان خون گیرنده بهم میچسبند (آگلوتیناسیون) و سپس متلاشی می شوند (همولیز). همچنین اگر دهنده خون از گروه B و گیرنده از گروه A باشد بر اثر مجاورت آگلوتینوژن B و آگلوتینین ضد B گلبولهای خون دهنده بهم میچسبند و متلاشی می شوند. گلبولهای قرمز خون افرادی که از گروه O هستند به جهت آنکه فاقد پادگن (آگلوتینوژن) است بوسیله پلاسمای هیچیک از گروههای دیگر بهم نمیچسبند و متلاشی نمی شوند و خون آنان را به همه افراد میتوان منتقل کرد. به همین جهت افراد گروه O را دهنده عمومی مینامند. از طرف دیگر چون خون افراد گروه AB فاقد پادتن (آگلوتینین) است، گلبولهای قرمز هیچیک از گروههای خونی را متلاشی نمی کند و از اینرو افراد گروه AB را «گیرنده عمومی» مینامند زیرا خون هر چهار گروه را می توان به آنان منتقل نمود. بنابراین افراد دارای گروه خونی A از گروههای A و O، افراد دارای گروه خونی B از گروههای B و O، افراد دارای گروه خونی AB از تمام گروهها و افراد دارای گروه خونی O تنها از گروه O می توانند خون دریافت نمایند.

اگر اصول انتقال آر اچ خون رعایت نشود

آر اچ خون

به گزارش مجله زیگیل چنانچه این اصول رعایت نگردد بدلیل ناسازگاری در گروههای خونی اختلالاتی ممکن است بوجود آید.مسئله ناسازگاری خون مادر و جنین نیز از این امر مستثنی نیست و این اختلال هنگامی رخ می دهد که گلبولهای قرمز جنین دارای آنتی ژن A و یا B بوده و در عین حال در پلاسمای خون مادر آنتی کور ضد A و یا B وجود دارد. به بیان دیگر هرگاه آنتی ژنهای A و یا B جنین به مادر منتقل شود، مادر آنها را به عنوان جسم خارجی نگریسته و آنتی کورهای ضد A و یا ضد B را ترشح می نماید که این آنتی کورها از راه جفت به جنین رسیده و در ترکیب با آنتی ژنهای موجود در پوسته گلبولهای قرمز جنین، آنها را همولیز و در نتیجه بسیاری از نوزادان به علت از بین رفتن گلبولهای قرمز خون، با زردی و یرقان به دنیا می آیند. با آنچه گذشت این ناسازگاری تقریباً در حالتی اتفاق میافتد که گروه خون جنین A یا B بوده و مادر از گروه خونی O باشد.

منبع:https://www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.