پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بیماری های غیرعفونی مادر و تاثیر آن بر نوزاد

0

بسیاری از بیماری های غیر عفونی منجمله فشار خون، دیابت (بیماری قند) و کمخونی در صورتی که کنترل و درمان نشوند، ممکن است موجب بیماریها و ناهنجاریهایی در جنین شود.فشاری را که از طرف خون بر هر واحد سطح از جدار رگ وارد می شود فشارخون مینامند و برحسب اینکه این نیرو به کدام دسته از عروق وارد آید، آن را فشارخون سرخرگی، مویرگی و سیاهرگی میگویند ولی معمولاً اصطلاح فشارخون در طب عمومی، معرف فشار خون سرخرگهای بزرگ است که آن را در سرخرگ بازویی، در ناحیه آرنج اندازه می گیرند.

بیماری های غیر عفونی

فشار خون از بیماری های غیر عفونی مادر

فشار خون برحسب میلیمتر جیوه اندازه گیری می شود زیرا فشارسنج یا مانومتر جیوه ای به عنوان رفرانس استاندارد برای تعیین فشارخون در سراسر تاریخ فیزیولوژی بکار رفته است. مثلاً هنگامی که گفته میشود فشار در رگی ۵۰ میلیمتر جیوه است، منظور آن است که نیروی وارد شده برای راندن یک ستون جیوه تا ارتفاع ۵۰ میلیمتر کافی است. هر گاه فشار ۱۰۰ میلیمتر جیوه بود می توانست ستون جیوه را تا ۱۰۰ میلیمت بالا ببرد. در سرخرگها زمانیکه بطنها منقبض میشوند، فشارخون بالا می رود که آن را فشار سیستولی (ماکزیمم) مینامند و هنگامی که بطن ها منبسط میگردند، فشارخون پایین می آید که آن را فشار دیاستوالی (مینیمم) میخوانند. در بزرگسالان، میزان طبیعی فشار سیستولی حدود ۱۲۰ و فشار دیاستوالی ۰^ میلیمتر جیوه میباشد. آماس مزمن کلیه ها، مسمومیتهای حاملگی، ضربه ها و تومورهای مغزی، خشم و هیجان، توارث، مصرف زیاد نمک از جمله علل افزایش فشارخون بشمار می روند. علایمی که بطور معمول در افزایش فشارخون دیده می شوند شامل سرگیجه، سردرد، بیخوابی شبانه، احساس وزوز در گوش، احساس خستگی و در موارد شدیدتر ضایعات عروقی مانند خونریزی ته چشم، خونریزی از بینی و خونریزی از رحم میباشد. از مهمترین عوارض افزایش فشارخون نیز، انفارکتوس میوکارد، نارسایی قلبی، خونریزی مغزی و نارسایی کلیوی را میتوان ذکر نمود. مادرانی که فشارخون آنها بالاتر از حد طبیعی است در مقایسه با مادرانی که این عارضه را ندارند بیشتر سقط جنین نموده و یا نوزادان مرده به دنیا میآورند. فشارخون بوسیله دستگاه فشارسنج قابل تشخیص و بوسیله دارو قابل کنترل است

دیابت (بیماری قند) و تاثیر آن بر جنین

بیماری های غیر عفونی

به گزارش مجله زیگیل این بیماری که از بیماری های غیر عفونی مادر است به علت نقصان ترشح انسولین که توسط سلولهای مخصوص جزایر لانگر هانس لوزالمعده ساخته می شود، متابولیسم مواد قندی مختل گردیده و میزان قند خون از حد طبیعی آن که در شخص سالم، در حالت ناشتا، حدود ۱۰۰ میلی گرم در یکصد میلی لیتر خون است تجاوز می نماید. بالا رفتن قند خون و ظاهر شدن آن در ادرار، باعث بروز علایم این بیماری از قبیل ادرار مکرر و فراوان، کاهش وزن، ضعف عمومی و خستگی، تشنگی فراوان، خارش ناحیه تناسلی و پوست، اختلالات بینایی و عفونتهای پوستی میگردد. مادرانی که به بیماری قند مبتلا هستند، در مقایسه با مادران سالم، به نسبت بیشتری جنین مرده بدنیا میآورند و چنانچه نوزادان بعد از تولد به حیات خود ادامه دهند معمولاً اختلالاتی در دستگاه گردش خون و دستگاه تنفسی آنها دیده میشود. آنچه در مورد بیماری قند باید در نظر داشت، این است که در بسیاری از موارد، مادر تا قبل از بارداری هیچگونه علایمی که دال بر وجود این بیماری باشد از خود نشان نمی دهد، ولی چنانچه مادر و جنین او اضافه وزن شدید داشته باشند امکان وجود این بیماری هست. نوزادان مادران مبتلا به بیماری قند، در هنگام تولد چاق و ورم کرده هستند و معمولا وزنشان ۲۰ درصد و قدشان ۳ درصد بیشتر از نوزادان طبیعی است. این بیماری خوشبختانه در مادر قابل تشیخص و درمان است. تشخیص بوسیله آزمایش ادرار و درمان معمولاً از طریق تنظیم تغذیه و تزریق انسولین صورت میگیرد. در مواردی که این بیماری در دوره بارداری تشخیص داده می شود، به دنیا آوردن نوزاد قبل از موعد مقرر و طبیعی آن معمول است.

کمخونی از علل ناهنجاری های جنینی

بیماری های غیر عفونی

کمخونی زیاد و مهمتر از همه، کمخونی به علت کمبود یا فقدان آهن در بدن می باشد. علاوه بر کمبود آهن، کمخونی ممکن است ناشی از کمبود مواد پروتئینی و یا ویتامین ها باشد و یا براثر خونروی ایجاد گردد. مادرانی که  دچار این دسته از بیماری های غیر عفونی هستند و به کمخونی مبتلا می باشند قادر نیستند اکسیژن کافی به جنین برسانند که این کمبود در رشد جسمانی و عصبی کودک و بویژه مغز او تأثیرگذارده و معمولاً باعث ضایعات مغزی میگردد. به منظور پیشگیری از بوجود آمدن کمخونی در دوران بارداری، معمولاً مقداری آهن به صورت قرص، قطره، شربت و یا آمپول بطور اضافی تجویز می شود. درمان کمخونی بستگی به نوع آن دارد ولی معمولاً از طریق اعمال رژیم غذایی مناسب و استفاده از آهن صورت میگیرد. تشخیص بیماری از طریق آزمایش خون به سادگی امکانپذیر بوده و از علایم آن، رنگپریدگی، ضعف، سرگیجه، بی اشتهایی، اختلالات گوارشی، طپش قلب و لاغری قابل ذکرند. از آنجا که بعضی از بیماریهای غیر عفونی ممکن است ظاهراً هیچگونه ناراحتی برای مادر ایجاد ننماید و فقط با معاینه دقیق و آزمایشهای مخصوص مشخص گردد، بنابراین بهتر است مادر در دوران بارداری از نظر بیماریهای مختلف توسط پزشک مورد معاینه قرار گرفته و آزمایشهایی نیز به عمل آید تا در صورت وجود هرگونه بیماری اقدامات درمانی لازم انجام پذیرد.

با ما در مطلب بیماری های عفونی مادر و تاثیرات آن بر جنین همراه باشید.

منبع:https://www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.