پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بیماری های عفونی مادر در بارداری و تاثیر آن بر نوزاد

0

زندگی جنین از هنگام تشکیل تخم تا تولد، مرحله بسیار حساسی از زندگی انسان را به خود اختصاص می دهد زیرا در این مرحله جنین نسبت به عوامل مختلف بسیار حساس و آسیب پذیر بوده و به همین جهت بسیاری از ناهنجاریها و همچنین بیماریهای کودک پس از تولد منشاء جنینی دارد. با توجه به اینکه آگاهی از اثرات سوء عوامل مختلف بر روی رشد و نمو جنین بمنظور پیشگیری و درمان بموقع اهمیت فوق العادهای دارد، لذا در این مطلب اهم اینگونه عوامل را بشرح زیر مورد بحث و گفتگو قرار می دھیم.مطالعات انجام شده نمایانگر آن است که بسیاری از بیماری های عفونی مادر در دوران بارداری، جنین او را تحت تأثیر قرار داده و برحسب اینکه جنین در چه مرحله ای از رشد و تکامل باشد، ضایعات و اختلالات کوتاه و یا بلند مدت پدید می آورد. مادرانی که در دوران بارداری به اوریون، مخملک، آنفلوانزا، آبله، آبله مرغان، سل و مالاریا مبتلا میشوند سقط جنین می کنند و یا نوزادان آنها اختلالات جسمانی، عصبی و یا قلبی پیدا می کنند. در مواردی نیز دیده شده که نوزادان در هنگام تولد به این بیماریها مبتلا بوده اند.

بیماری های عفونی

سرخجه از بیماری های عفونی و تاثیر آن

سرخجه ویروسی نسبتاً خفیف و شایع دوران کودکی است که مسری بوده و راه سرایت آن از طریق دستگاه تنفس است و معمولاً بیمار یکی دو روز تب نموده و سپس جوشهایی در روی بدن ظاهر می شود که پس از چند روز از میان میرود. ابتلای یک بار به این بیماری موجب مصونیت دایم در برابر آن می شود. اما در صورتیکه مادری در زمان کودکی دچار سرخجه نشده و یا واکسن آن را دریافت نکرده باشد آمادگی برای ابتلا به این بیماری دارد و اگر در طی سه ماه اول بارداری دچار بیماری سرخجه گردد در اغلب موارد جنین یا سقط شده و یا دچار نقایص و ناهنجاریهای شدید بخصوص ناهنجاریهای قلب و عروق، کری، کوری، اختلال کبد و ضایعات مغزی میشود. برای جلوگیری از بروز بیماری های مادر باید به مادر، لااقل سه ماه قبل از بارداری، واکسن سرخجه تزریق شود.

بیماری های عفونی سیفیلیس و سوزاک 

بیماری های عفونی

عفونتهای مزمن مانند بیماریهای مقاربتی سیفیلیس و سوزاک نزد مادر نیز (چنانچه عامل بیماری وارد دستگاه گردش خون جنین شود) بخصوص بعد از پنجمین ماه بارداری تأثیرات سوء شدید بر روی جنین داشته و غالباً باعث سقط جنین، عقب افتادگی ذهنی، نابینایی و یا اختلالات جسمانی می شود. در بسیاری از موارد تأثیر میکروب سیفیلیس در بدو تولد در نوزاد دیده نمی شود ولی بعداً بصورت اختلالاتی در تفکر، قضاوت، تکلم و یا عقب افتادگیهای حرکتی به ظهور میرسد. خوشبختانه بیماریهای عفونی سیفیلیس و سوزاک قابل تشخیص و درمان هستند. برای تشخیص بیماری سیفیلیس، از زنان باردار، به فاصله چند ماه دوبار آزمایش خون به عمل می آید. درمان مادر به وسیله پنیسیلین قبل از هیجدهمین هفته بارداری، امکان ابتلاء جنین به سیفیلیس را از بین میبرد. برای درمان سوزاک نیز از پنیسیلین و یا آنتیبیوتیکهای دیگر استفاده میشود.

توکسوپلاسموسیس و سیتومگالوویروس

بیماری های عفونی

به گزارش مجله زیگیل از جمله بیماریهای عفونی دیگر که غالباً جنین را تحت تأثیر قرار می دهد، می توان به دو بیماری توکسو پلاسموسیس و سیتومگالوویروس اشاره نمود. توکسوپلاسموسیس نوعی عفونت انگلی در خون است که موجب تشنج جنین و احتمالاً سقط آن می شود. چنانچه جنین در ماههای اولیه سقط نشود معمولاً با بیماریهای کبدی، اختلالات شدید قلبی و ضایعات مغزی به دنیا میآید. سیتومگالوویروس نیز بیماری عفونی شبیه سرخجه است. از جمله عوارض بارز این بیماری، اختلالات و نارسائیهای کبدی، ضایعات مغزی و اختلالات بینایی و شنوایی است. وجود این بیماری بوسیله سلولهای بزرگی که در ادرار مادر وجود دارد، تشخیص داده می شود.با توجه به اینکه در حال حاضر برای این دو بیماری عفونی امکانات مناسبی جهت پیشگیری و درمان وجود ندارد لذا بهترین راه جلوگیری از ابتلاء، دوری از اشخاص مبتلا به این بیماری است.

مادران حامله باید در دوران بارداری حتی الامکان از مبتلا شدن به بیماری های عفونی جلوگیری نمایند. بدین ترتیب که از تماس با افراد مبتلا خودداری نموده و چنانچه محل کارشان در اماکنی نظیر درمانگاه و بیمارستان که احتمال برخورد با بیماران عفونی زیاد است باشد، در صورت امکان محل کار خود را تغییر دهند. همچنین در صورت ابتلا به بیماریهای عفونی بلافاصله به پزشک مراجعه نمایند. در بعضی موارد از قبیل ابتلا به سرخجه، در سه ماه اول بارداری، احتمال ابتلای جنین آنقدر زیاد است که بسیاری از پزشکان در چنین مواردی توصیه می کنند که سقط درمانی انجام گیرد. همچنین لازم است مادران حامله از نظر ابتلا به بیماریهای مقاربتی مورد آزمایش قرار گیرند.

 

منبع:https://www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.