خانواده

سقط جنین چیست و روش ها و قوانین مربوط به آن

در پزشک قانونی خروج عمدی یا خودبه خودی جنین را، قبل از آنکه قادر به زندگی در خارج رحم باشد، سقط جنین گویند. معمولا اگر جنین قبل از ۲۰ هفتگی از رحم خارج شود، قابلیت حیات در بیرون از رحم را نخواهد داشت. سقط جنین بر چهار نوع است: سقط جنین خودبه خودی، سقط جنین درمانی یا طبی، سقط جنین جنایی، سقط جنین ناشی از ضربه.

سقط جنین

سقط جنین خود به خودی

در برخی از خانمها به دلایل ارثی، ساختاری، ابتلا به بیماریهای گوناگون مانند فشار خون، عفونتها، اختلالهای هورمونی، اختلالهای جفت و جنین، از جمله اختلالهای ژنتیکی و ناهنجاریهای کروموزومی، سقط به صورت خودبه خودی صورت می پذیرد. نکتهای که از دیدگاه پزشکی قانونی در مورد سقط خودبهخودی مطرح است، افتراق این سقط از سقطهای ناشی از ضربه است، زیرا امکان دارد افرادی از آن سوء استفاده کنند و سقط خودبهخودی را سقط ناشی از ضربه جلوه دهند.

 سقط جنین درمانی یا طبی

گاه مادر به بیماریهایی مبتلاست که ادامه بارداری برای سلامتش بسیار خطرناک و مهلک است. یا اینکه جنین موجود در رحم دچار ناهنجاریهایی باشد که با حیات جنین منافات دارد و بعد از زایمان قادر به حیات نباشد که در این موارد با انجام مقدمات لازم پزشکی و قانونی اجازهٔ سقطهای درمانی صادر میگردد؛ اما وجود سه شرط اساسی لازم است: ۱) ادامه بارداری برای جان مادر خطرناک باشد؛ ۲) سقط قبل از ولوج روح صورت پذیرد؛ ۳) خود عمل سقط جنین برای مادر خطر بیشتری دربر نداشته باشد. باید دانست که از دیدگاه پزشک قانونی در سقط درمانی، رضایت شوهر، زوجه وی و موافقت مقام قضایی و اظهار نظر پزشک قانونی مبنی بر لزوم قطع حاملگی لازم است. اگر شوهر به دلایلی راضی به قطع بارداری نباشد و این کار برای نجات مادر لازم باشد، در این صورت رضایت یا عدم نارضایتی وی مطرح نیست؛ حتی اگر مادر متوجه وخامت وضع خود نباشد و حاضر به سقط جنین طبی نگردد، با گواهی پزشک معالج و تأیید پزشک قانونی و موافقت مقام قضایی این عمل صورت خواهد پذیرفت، بدیهی است در هنگام اورژانسهای پزشکی، اخذ رضایت لازم نیست. در صورتی که مادر برای سقط درمانی به اورژانس مراجعه کرد باید مادر را برحسب نوع بیماری وخیم در در مادر قرار داد تا اگر وضعیت مادر به شدت وخیم شد و احتمال مرگ او و جنین وجود داشت، اقدام به سزارین کنند تا مادر و جنین هر دو نجات یابند؛ یا لااقل مادر از مرگ نجات یابد.

سقط جنین جنایی

سقط جنین

اگر یکی از حالات زیر در سقط جنین به اثبات برسد، سقط جنایی محسوب می گردد:
حالت اول : خروج محتویات رحم قبل از موعد طبیعی توسط مادر از طریق دستکاری رحم یا خوردن دارو یا ضربهٔ عمدی به رحم (خودزنی).
حالت دوم: دستکاری رحم با تجویز داروی ساقط کننده جنین توسط کسان دیگر.
حالت سوم: به کارگیری وسایل مخصوص توسط پزشک، ماما یا افراد غیر مجاز، برای خونریزی و سقط جنین و قطع حاملگی بدون مجوز قانونی،
سقط جنایی امری است که از نظر معیارهای اخلاقی و پزشکی پذیرفته شده نیست. از دیر باز از روشهای گوناگون برای انجام سقط جنین استفاده می شده است که به برخی از آنها اشاره می کنیم:داروها و سموم از سالها قبل داروها و سموم گوناگونی برای ختم حاملگی ناخواسته مصرف می شده است؛ اگرچه اکثر آنها مؤثر نیستند. گروهی از این ترکیبات مانند سرو کوهی، پونه و حنا برای سقط جنایی مصرف می شدند. گاه  براساس شنیده ها یا برخی متون نامعتبر ترکیباتی معرفی می شوند. ترکیبات ارگو، سرب، عصاره هیپوفیز، کینین و پروستاگلاندین هم برای سقطهای با دارو و سموم به کار گرفته می شود. از برخی از ترکیبات مسهل مانند حنظل و روغن کرچک هم استفاده می شود؛ همان گونه که اشاره شد اغلب این ترکیبات در عمل قادر به اسقاط جنین نیستند و تأثیر سوئی بر سلامت مادر میگذارند. البته عصاره هیپوفیز و ترکیبات پروستاگلاندین برای انجام سقط های درمانی در پزشکی تجویز می شوند.

استعمال آلات سقط 

سقط جنین

به گزارش مجله زیگیل در این روش پارگی کیسه آبی که جنین در آن قرار دارد باعث فعال شدن روند انقباض رحمی و تخلیه جفت میگردد، و بدین شکل انجام می شود که با وسایلی مانند میله بافتنی، چوب یا میله های چوبی، میله های چرخ دوچرخه و وارد کردن آن به مجرای تناسلی و گردن رحم اقدام به پاره کردن کیسه آب می نمایند. البته اگر همین کار را پزشکان و کادر پزشکی، در شرایط استریل بیمارستانی و با رعایت اصول علمی و پزشکی، با استفاده از ابزارهای خاص انجام دهند اغلب مادر با خطر خاصی مواجه نمی شود و گاه برای تسهیل زایمان از آنها استفاده می شود. ولی در سقطهای جنایی، ابزارهای غیر استاندارد و آلوده به کار می روند و عامل انجام این کار هم اگر با شکل و ساختار رحم آشنایی نداشته باشد و روشهای استاندارد را به کار نگیرد، سبب عفونتهای مهلک و خطرناک، و پارگی و صدمه به رحم و ضمایم آن می شود. خشونت جسمی:  این روش هنوز هم در برخی موارد مورد استفاده قرار شدید و سنگین و پریدن از ارتفاع نکته مهم اینکه خلقت رحم و ساخ چگونگی استقرار جنین در آن به گونهای است که وضعیتی امن جنین در رحم مادر فراهم می کند. در مواردی آسیبها و صدمات، سبب مرگ مادر می شود، در حالی که سبب سقط جنین نشده است.دستکاریهای ناحیه: این روش به صورت قرار دادن مواد شیمیایی در گردن رحم یا داخل آن صورت می پذیرد؛ پرمنگنات از جمله موادی است که از آن استفاده می شود. این ماده آثار سمی و خطرناکی برای مادر و سوختگیهای شدید در دهانهٔ رحم دارد؛ بنابراین به جای اینکه قادر به سقط جنین باشد بر سلامت مادر اثر سوء باقی می گذارد.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.