اخبار روز

قوانین کار و وظایف کارفرما در کارگاه ها

گاهی اوقات رعایت قوانین کار منحصراً برعهده کارفرماست و او به عنوان رئیس مؤسسه و یا کارگاه موظف به انجام آنهاست. در این صورت اگر از این مقررات تخلف کند، در مسئولیت شخص او هیچگونه تردیدی نیست حتی اگر این وظیفه را به دیگری واگذار کرده باشد، از کارفرما رفع مسئولیت نمی کند و اگر کسی که از طرف کارفرما نمایندگی برای انجام این کار را دارد و از مقررات و قوانین تخلف کند، خود کارفرما مستقیماً مسئول میباشد.

قوانین کار

قوانین کار و مسئولیت کارفرما

کارفرمایان موظفند در مهلت مقرر، آمار و اطلاعات مورد نیاز وزارت کار و امور اجتماعی را طبق آئین نامه ای که به تصویب وزیر کار و امور اجتماعی می رسد تهیه و تسلیم نماید. چنانچه در این زمینه هرگونه تخلفی شود کارفرما مسئولیت تام و تمام دارد. در مقررات قوانین کار در مورد استخدام اتباع بیگانه گفته شده: کارفرمایانی که اتباع بیگانه را که فاقد پروانه کارند و یا مدت اعتبار پروانه کارشان منقضی شده است به کار گمارند و یا اتباع بیگانه را در کاری غیر از آنچه در پروانه کار آنها قید شده است بپذیرند، مراتب را به وزارت کار و امور اجتماعی اعلام ننمایند، با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به مجازات حبس از 91 روز تا 185 روز محکوم خواهند شد. به همین ترتیب مقررات مربوط به ساعات کار، کاراضافی، تعطیلات و مرخصی ها، شرایط کار زنان، اطفال و قواعد مربوط به پرداخت مزد و غیره که از قوعد آمره است و شخص کارفرما مسئول می باشد.

مسئولیت کارفرما در اداره کارگاه

قوانین کار

گاهی اوقات مواردی پیش میآید که کارفرما اداره کارگاه را به عهده مدیران و مسئولین قرار داده است، در این صورت اجرای مجازات درباره مدیران و کارفرما مورد بحث قرار میگیرد. براساس اصل شخصی بودن مسئولیت، کارفرما می تواند از خود رفع مسئولیت کند. البته این وضع زمانی قابل تحقق است که کارفرما در انتخاب مدیران و مسئولان هرکارگاه نهایت دقت را به کاربرده باشد و افرادی را که واجد صلاحیت هستند، انتخاب کرده باشد، حال اگر در انتخاب مدیران اهمال و سهل انگاری نماید، مسئولیت کارفرما کماکان باقی است.همینطور ممکن است کارفرما به مدیر کارگاه بصورت تام الاختیار اختیار داده باشد، یعنی برای اداره کارگاه نمایندگی تام داده باشد، در این حالت کارفرما هیچ گونه مسئولیتی ندارد. در این زمینه قوانین کار میگوید: «کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و به حساب او در مقابل دریافت حق السعی کار می کند. مدیران و مسئولان و به طور عموم کلیه کسانی که عهده دار اداره کارگاه هستند، نماینده کارفرما محسوب می شوند و کارفرما مسئول کلیه تعهداتی است که نمایندگان مذکور در قبال کارگر به عهده می گیرند. در صورتیکه نماینده کارفرما خارج از اختیارات خود تعهدی بنماید و کارفرما آن را نپذیرد، در مقابل کارفرما ضامن است.

قوانین کار در مورد جبران خسارت

قوانین کار

کارفرمایانی که مشمول قوانین کار هستند، مسئول جبران خساراتی می باشند که از طرف کارکنان اداری و یا کارگران آنان در حین انجام وظیفه یا در ارتباط با کار وارد شده است، مگر اینکه محرز شود تمام احتیاطهایی را که اوضاع و احوال قضیه ایجاب می کرده، بعمل آورده است یا اینکه اگر احتیاط های مزبور را به عمل می آورد، باز هم جلوگیری از ورود زیان مقدرور نمی بود، در این حال کارفرما می تواند به وارد کننده خسارت، در صورتیکه مطابق قانون مسئول شناخته شود، مراجعه کند. همانگونه که از مفاد این مادّه برمی آید، کارفرما در شرایط مخصوص مسئول جبران خسارتی است که در نتیجه تقصیر و خطای کارگران و یا کارکنان او بوجود آمده است. به عبارت دیگر چنانچه کارگر از نظر جزایی مسئولتی پیدا کند، این مسئولیت (لااقل به صورت پرداخت جریمه های مالی) به کارفرما انتقال نمی یابد.متخلفان از تکالیف مقرّر در این قانون، حسب مورد مطابق مواد آتی با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به مجازات حبس یا جریمه نقدی و یا هردو محکوم خواهند شد. در صورتیکه تخلف از انجام تکالیف قانونی سبب وقوع حادثه ای گردد که منجر به عوارضی مانند نقص عضو و یا فوت کارگر شود، مکلف است علاوه بر مجازاتهای مندرج در این قسمت، نسبت به این موارد طبق قانون تعیین تکلیف گردد.

 

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.