پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

کمبود ید .علائم و بیماری های ناشی از آن

0

کمبود ید منجر به گوانر میشود.گواتر از زمان های دور در نوشته ها گزارش شده بود ژولیوس سنرار از بزرگی غده گردن اهالی نواحی آلپاین احساس ناراحتی میکرد و در نقاشی های گذشته بعضی مواقع گواتر تصویر میشد آناتومیست انگلیسی وارتون نام غده را تیرویید نهاد و پاراسلز در قرن پانزدهم به بزرگی غده اشاره کرد.کلمه گواتر به بزرگی غده تیرویید اشاره میشود و تیرویید سالم موقعی است که بزرگی غده دیده نشودو لمس نگردد.گواترشماره 1 در مواقعی میباشد که بزرگی غده دیده نمیشود ولی قابل  لمس است و شماره دو دیده میشود و لمس میگردد.شماره 3 و 4 بستگی به بزرگی غده دارد.در نوع شماره یک بیمار هیچ گونه علامتی از هیپو یا هیپر تیروییدی (پرکار و کم کار) نشان نمیدهد.این حالت را آندمیک میگویند که در نقاط جهان بیش از 200 میلیون مبتلا وجود دارد و معمولا سلامت را تهدید نمیکند.

کمبود ید

علت بروز کمبود ید چیست؟

محیط بیش از توارث در بروز کمبود ید و نوع گواتر دخالات دارد ولی به طور کلی کمبود ید علت اصلی بروز عارضه گواتر است. منابع ید درگیاهان و حیوانات می باشد که از محیط گرفته شده است. بیشتر خاکها و مواد غذائی مقادیر ناچیزی ازاین عنصر دربر دارد. میوه ها سبزیجات غلات گوشت و فراورده های آن حداکثر 100 میکروگرم ید در هر کیلوگرم دارد ( در نمونه های مختلف تغییر میکند).تنها منابع سرشار ید غذاهای دریائی است طبق اندازه گیری هایی که درگلاسکو انجام شده ماهی هد داک 270  کیلوگرم ید دارد. رژیم غذائی در گلاسکو 40 تا 1000 میکروگرم درکيلو يد دارد. مصرف ماهی دریا یک یا دوبار در هفته حدود 100 میکروگرم ید روزانه برای انسان فراهم میسازد که موجب پیشگیری از بیماری گواتر است .

درمان کمبود ید و مشکلات آن

کمبود ید

برای درمان، تجویز ید به تنهائی کفایت نمی کند و لازم است روزانه 2. تا 3. میلی گرم تیروکسین تجویز شود.(موجب مهار شدن تولید TSH در هیپوفیز و کوچک شدن غده تیروئید می شود ). در پرکاری غده تیروئید ( هیپر تیروئیدیسم) متابولیسم مواد سه گانه متأثر میگردد و اگزوفتالمی تیروتوکسیکوز یا بیماری Grave و یا بازد و Basedow ایجاد می شود. دراین حالت بیمار با اشتهای زیاد لاغر است. و متابولیسم کلی افزایش یافته و نیاز روزانه به انرژی 4000 تا 5000 کیلو کالری ( معادل 16.8 تا 21 مگا ژول) خواهد بود. دراین حالت PBI و PMR زیاد می شود. مصرف پروتئین در بدن افزایش یافته و نیاز به100گرم در روز میرسد.ذخیره گلیکوژنی کبد کاهش یافته، مصرف گلوکز غذائی افزایش می یابد (منحنی GTT متغییر می شود).

رژم غذایی در درمان کمبود ید

کمبود ید

مواد معدنی در رژیم غذایی باید درحد کافی باشد. بویژه کلسیم وف سفرهمراه را با ویتامین D تجویز گردد. دادن ویتامین های ب کمپلکس و A بیش از رژیم معمولی توصیه میشود. در بیماری گراو تجویز ید مؤثر ولی کافی نبوده و لازم است همراه آن تیروکسین نیز داده شود. مصرف داروهای دیگر با دستور پزشک انجام می گردد. بیمار باید در مصرف مواد غذائی محرک نظیر چای قهوه و الکل امساک کند و از نظر جسمی و روانی در استراحت نسبی باشد. در کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم ) ترشح هورمون های تیروئیدی کم شده و عوارض مختلف نسبت به سن و جنس برجای می گذارد. در بزرگسالان میکسودم ظاهر میگردد در اطفال کرتینیسم ظاهر میشود. درمان داروئی و غذائی شامل تجویز تیروکسین و ید و یا مصرف مواد غذائی ید دار است. رژیم غذائی در گواتر چندان ساده نیست لذا لازم است همراه با آزمایشهای کلینیکی و پاراکلینیکی رژیم تنظیم شود. توجه گردد بیمار را از مصرف غذاهای گواترزا  Goitrogen منع شود.

 

منبع:https://www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.