گوناگون

نبش قبر و قوانین مربوط به آن

نبش قبر در اغلب جوامع متمدن نبش قبر عملی مذموم و ناپسند است. در کشور ما هم با توجه به موازین شریعت اسلام، این عمل گناه بزرگی است و صرفاً در موارد خاص با اجازه حاکم شرع و موافقت پزشکی قانونی و دستور دادگاه صورت می پذیرد. در چنین مواردی، اگر علت مرگ ضایعات جدی و اساسی روی استخوانها یا نسوج به جا گذاشته باشد، یافتن آنها و تعیین علت اصلی مرگ میسر است.

نبش قبر

مهمترین موارد نبش قبر بدین شرح است

وصیت متوفی برای به خاکسپاری جسدش در محلی خاص، ممکن است به دلیل عدم اجرای وصیت در هنگام دفن، بعداً این امکان فراهم گردد.نبش قبر برای معاینه مجدد جسد در مواردی که شبهه ای در خصوص علت و چگونگی فوت متوفی وجود داشته باشد، پس از طی مراحل قانونی یاد شده، این اقدام صورت می گیرد.دفن میت در محل نابجا یا به جای نیاوردن آداب شرعی.خرابی مقابر در اثر حوادث و بلایای طبیعی.

نبش قبر برای رسیدن به پاسخ قضایی

نبش قبر

هنگامی که درخواست نبش قبر از مقام قضایی به پزشکی قانونی صادر می شود، پزشکان قانونی باید با مطالعه سوابق پزشکی، محتویات پرونده کیفری و گزارش معاینه جسد و آزمایشهای انجام شده (در صورتی که قبلاً جسد معاینه و کالبدگشایی شده باشد) اظهار نظر نمایند که آیا نبش قبر و معاینه جنازه می تواند پاسخگوی سؤالهای مقام قضایی باشد یا خیر؟ اگر مرگ بر اثر اصابت گلوله یا خفه کردن با بند یا فشار دست یا به دار آویختن و برخی مسمومیتها و شکستگیهای استخوانی و نظایر آن حادث شده باشد، امکان دارد نبش قبر نتیجه بخش باشد. زیرا با جستجوی گلوله (مرمی) در محل ورود به استخوانها و خروج از آنها یا ملاحظه نسوج استخوانی گردن و غضروف حنجره در خفه کردن و به دست آوردن برخی سموم پایدار در باقی مانده امعا و احشا و ملاحظهٔ شکستگی دنده ها و نظایر آن، می توان علت مرگ را روشن کرد. ولی مواردی مانند خفگی در آب، خونریزی داخلی در اثر پارگی احشا یا اصابت جسم برنده نافذ یا سخت و انواع شوکها، برخی موارد برق گرفتگی و نظایر آنها، با گذشت زمان و فساد نعشی به راحتی قابل تشخیص نخواهد بود و در هر مورد باید بسته به شرایط تصمیم گرفت.

موارد مهم به هنگام نبش قبر

هنگام نبش قبر، باید جسد را با دقت در یک پوشش کیسهای یا محفظهای مناسب قرار داد. خاک زیر جسد و ترشحات موجود در تکیهگاه و بالین آن نیز باید جمع آوری شده و از آنها برای بررسی سم شناسی یا یافتن بقایای گلوله (مرمی) استفاده شود. باید مو، ناخن و استخوانهای اجساد متلاشی و فاسد شده را در یک ظرف و بقایای نسوج نرم، احشا، خاک تکیه گاه جسد و اطراف آن و خاک زیر سنگ لحد را در کیسه دیگری جمع آوری کرد؛ زیرا امکان دارد این گردو خاکهای موجود در زیر سنگ لحد حاوی سموم فراری باشند که از جسد متصاعد می شوند. لازم است از خاک محیط دفن جسد نیز نمونه ای را برای مقایسه ترکیبات آن با مواد سمی برداشت.

سالم ماندن اجساد به طور طبیعی

نبش قبر

گاه در طبیعت با اجسادی مواجه می شویم که به طرز شگفت آوری با وجود گذشت سالها یا قرنها از مرگ آنها، هنوز نسبتاً سالم اند. در نقاط گرم و خشک، خصوصاً در زمینهای شنی که ترشحات جسد سریعاً به زیرزمین فرو می رود، اغلب با اجسادی روبهرو می شویم که بعد از گذشت سالیان دراز شکل اولیهٔ خود را حفظ کرده اند. حرارت بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد در چنین شرایطی به حفظ هرچه بیشتر اجساد کمک می کند. سرمای شدید هم سبب سالم ماندن اجساد به مدت طولانی می شود و سرانجام، در مسمومیت با برخی ترکیبات شیمیایی که حالت ضد عفونی کننده یا ضد میکروبی دارند، در صورتی که به مرگ منجر شوند، اثر ضد میکروبی این مواد باعث حفظ جسد می شود.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.