اخبار روزموفقیت

برنامه ریزی ذهن ناهوشیار را از کودکی آموزش دهید

چند راه برای برنامه ریزی ذهن ناهوشیار وجود دارد. فرهنگ ها در برنامه ریزی ذهن ناهوشیار نقش مهمی ایفا می کنند، در حقیقت باورها همان چیزهایی هستند که ناهوشیاری ما را برنامه ریزی می کنند. برای مثال : اگر شما باور داشته باشید که مردم غیر قابل اعتمادند، متقابلا از آنها رفتارهایی دو گانه خواهید دید و به موازات آن، افرادی که چنین اعتقادی درباره ی مردم ندارند معمولاً با چنین رفتارهایی مواجه نخواهند شد.

ذهن ناهوشیار

 

ذهن ناهوشیار یک کامپیوتر درونی است

ذهن ناهوشیار را می توان به یک کامپیوتر تشبیه کرد که چشم بسته و دست به سینه، برنامه های ورودی را بدون اشتباه اجرا می کند . هرچه ورودی سیستم بهتر باشد ، محصول و خروجی آن بهتر خواهد بود . از کودکی تا کنون بیشتر برنامه ریزی هایی که نظام باورهای ما را شکل داده اند شامل محتویات منفی بوده اند. احساس و شخصیت ما در کودکی کاملاً رشد نیافته و طبیعتاً اثرات منفی بیشتری از محیط اطرافمان دریافت می کنیم . همان طور که قبلاً مطرح شد، جزییات اساسی برنامه های ذهن ناهوشیار ما توسط والدین ، معلمان و بستر اجتماعی پیرامون ما، شکل می گیرد. عبارات و مفاهیمی که در ذهن های جوان و مستعد ما حک می شوند بسیار نفوذ ناپذیرند.

یک تلقین منفی ممکن است آفت زندگی انسانی شود و برای مدتی طولانی زندگی او را تحت تأثیر خود قرار دهد. باید توجه داشت که این عبارت ممکن است بدون بد خواهی و سوء قصد بیان شود، اما می تواند با ایجاد یک ذهنیت منفی و احیاناً ترس در فرد، اثرات فاجعه آمیزی در زندگی او به جای گذارد.

ذهن ناهوشیار

 

تأثیر والدین بر ذهن ناهوشیار کودکان

یک مادر بدبین، که در محرومیت و فقر به سر می برد، ممکن است آرزوهای بزرگ کودکش را خیال پردازی و رویا تصور کند و مدام به او بگوید: این خواب و خیالات را فراموش کن، تا کی می خواهی روی ابرها زندگی کنی ! شما چه فکر می کنید؟ این برچسب ها در ناهوشیار کودک ثبت می شود و بخشی از برنامه ذهنی او می گردد. کار ناهوشیار این است که آن چه را می خواهیم، برایمان اجرا کند.

با ورود برنامه های غلط به ناهوشیار نباید انتظار داشته باشیم ، خروجی و محصول ناهوشیارمان خوب و مطلوب باشد . باورهای ورودی غلط سبب شکست های پی در پی کودک ما می شود. کودکی که بارها شکست را تجربه کرده ، برای اقدام به کارهای جدید دست و دلش می لرزد و اقدام برای کسب موفقیت را بی فایده می انگارد.

ذهن ناهوشیار

نکته ی غم انگیز این جاست که چنین افرادی بدون آگاهی، خود را قربانی برنامه ریزی ذهنی والدین و محیط اطرافشان، در محرومیت و ناکامی زندگی می کنند. نکته: «کلمات عوامل نیرومندی شستند.» جملات دوست داشتنی، خبر بد پیام تبریک و … همگی تأثیر عمیقی بر درون هر کدام از ما دارد.

عبارات به قدری نیرومند هستند که حتی اگر واقعیت هم نداشته باشند، ذهن ما آن ها را باور می کند . توماس پیترز و روبرت واترمن نویسندگان کتاب «به سوی برترین ها» با توضیحی قدرت کلمات را حتی اگر غیر واقعی باشند به خوبی بیان می کنند .

یک ضرب المثل قدیمی می گوید :

چون با تو سخن می گویند ، اول بشنو

آنگاه بیاندیش و تصمیم بگیر.

دانته

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.