پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

چشم و بیماری هایی که دچار آن می شود

0

گل مژه چیست؟ در لبه پلک غده هایی وجود دارند. بعضی از آنها خارجی هستند و بعضی داخلی. به التهاب و عفونت غده خارجی لبه پلک، گل مژه گفته میشود. درد، تورم و قرمزی نشانه های اصلی آن هستند. در واقع بیماری با درد و قرمزی لبه پلک شروع شده و سپس قسمتی از لبه پلک متورم و گرد می شود. اشک ریزش و حساسیت به نور و احساس جسم خارجی در چشم هم ممکن است وجود داشته باشد. در صورت گرفتاری غدد داخلی معمولاً این توده بزرگ تر و با علایم شدیدتر و موضعی تری همراه است و برخلاف نوع خارجی خود به خود سرباز نمیکند. هم چنین نوع داخلی را می توان از سطح داخل پلک مشاهده کرد؛ ولی، نوع خارجی را نمی توان، درمان شامل کمپرس گرم ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای ۳ تا ۴ بار در روز است و اگر در مدت ۴۸ ساعت بهبود حاصل نشد، باید به پزشک مراجعه شود. پزشک می تواند با ایجاد شکاف روی ضایعه، چرک داخل آن را تخلیه کند. این شکاف روی پوست معمولاً افقی داده می شود تا جای کمتری از خود به جا بگذارد. بعد از خارج کردن چرک معمولاً پزشک مصرف پماد آنتی بیوتیکی هر ساعت یک بار را تجویز می کند.

چشم

آب سیاه در چشم چیست؟

اسم علمی بیماری آب سیاه گلوکوم است. در این بیماری فشار داخل چشم بالا می رود و میدان دید بیمار کوچک می شود. در بیشتر موارد علتی برای آن نمی توان یافت. این بیماری در امریکا شایع ترین علت کوری قابل پیشگیری است. داخل کره چشم مایعی وجود دارد که بطور منظم ترشح و سپس جذب می شود. بطوری که، فشار داخل چشم را در حد طبیعی نگه می دارد. به هر دلیلی که میزان این مایع در داخل چشم بالا رود، بیماری آب سیاه ایجاد میکند. این زیاد شدن فشار کم کم به اعصاب چشمی فشار می آورد و آنها را از کار میاندازد. میزان آسیب، به شدت و مدت افزایش فشار داخل چشم بستگی دارد. این بیماری در بسیاری از موارد به علت سیر آهسته آن (به غیر از موارد ناگهانی) تقریباً بدون علامت است.

چشم

به گزارش مجله زیگیل در هر فرد ۳۵ سال به بالایی که نیاز به تغییر دایمی در شکل عدسی دارد یا تطابق ضعیفی در تاریکی دارد و یا این که دچار اختلالات بینایی و دیدن هاله رنگی در اطراف اشیای نورانی است، باید به فکر این بیماری بود و با مراجعه به پزشک و اندازه گیری فشار داخل چشم از وجود یا عدم آن اطمینان یافت.

بیماری چشمی لوچی چیست؟

چشم

هرگونه انحراف از هم راستایی صحیح چشمها را لوچی میگویند. لوچی در ۴ درصد کودکان رخ میدهد و باید به سرعت درمان شود؛ زیرا، با رشد کودک بهبود خود به خودی ندارد. هر چه سن شروع این بیماری کمتر باشد، پیش آگهی برای دید خوب با دو چشم بدتر است. اگر کودکی دچار این حالت باشد باید به سرعت او را به پزشک ارجاع داد. درمان زودهنگام در این بیماران بسیار اهمیت دارد؛ زیرا، در غیر این صورت این بیماری عوارضی ایجاد میکند که غیر قابل جبران است و در واقع بهترین نتایج درمانی را زمانی می توان به دست آورد که تا دو سالگی این کودکان درمان شوند. در سن هشت سالگی به بعد وضعیت بیمار دیگر بهبود چندانی نمییابد و کودک ممکن است دچار کوری دایمی چشم شود. اهداف درمانی شاید شامل کسب بهترین هم راستایی ممکن برای چشمها و جلوگیری از کوری است. برای جلوگیری از ایجاد کوری باید چشم سالم کودک را بست تا عادت کند که از چشم دیگرش هم استفاده کند. اگر مشکل بینایی چشمی که انحراف دارد با عینک قابل اصلاح است، باید عینک مناسب تجویز شود. گاهی برای اصلاح انحراف چشم تزریق دارو یا جراحی لازم می شود.

منبع:https://www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.