پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

ترس از شکست و ناکامی مانعی بزرگ برای موفقیت

0

ترس از شکست و ناکامی اولین فکری است که در جریان شروع هر کاری به ذهن افراد مختلف می آید اما چطور می شود که عده ای شروع به کار می کنند و ایده ای از ادامه دادن پا پس می کشند.

شکست و ناکامی

 

قبلا شکست و ناکامی را تجربه کردم!

دلیل اصلی برخی از مردم برای ترس از شکست و ناکامی ، این است که آنها به دلیل ناکامی های پی در پی گذشته، احساس حقارت و خود کم بینی می کنند . هر عقب نشینی جدید این احساس را در درونشان تقویت می کند و باعث از دست دادن اعتماد به نفس آن ها می شود. افراد هنگامی که با اولین شکست و ناکامی مواجه می شوند، خود را بازنده می بینند، به ناچار این احساس ناکامی و درماندگی در زندگی آنان رسوخ می کند و سعی و تلاش برای آینده را غیرممکن می سازد۰

شکست و ناکامی های مستمر و پی در پی، ذهنیت بازنده بودن را تقویت می کند. آنها خیلی زود با این ذهنیت خو می گیرند و در نهایت باور می کنند که زندگی یعنی: به هردری زدن ، مغلوب شدن، منحرف شدن و محرومیت از موفقیت . چرا تا به حال شکست خورده اید ؟ اگر موفقیت ها حق دارند از دست شما فرار کنند، خودتان جواب بدهید چرا همیشه خود را به خاطر آدم متوسط بودن سرزنش می کنید ؟ به خود اطمینان بدهید، حتی نیرومند ترین افکار منفی ، می توانند به سرعت و به طور کامل تغییر کنند .

همین که یک بار آن را با دقت امتحان کنید، از مقاومت درونی خودتان برای پیروز شدن حیرت می کنید. نکته : ذهن شما همیشه در جهت رسیدن به اهداف بلند، متعالی و نیرومند کارگشاست. اما اگر هدف خوبی درنظر نداشته باشید و یا علاقه به موضوعی دارید که به نظر افراطی و بچه گانه می آید، طبیعی است که مورد سرزنشی و گیبجویی قرار بگیرید و دیگر در محل کار و یا کارگروهی که قرار گرفته اید جایگاهی نداشته باشید و مجبورید خانه نشین شوید.

اکنون با آموخته ها و کسب تجربه بیشتر می توانید نسبت به هر پدیده ی نوین عکس العمل منطقی و موجهی داشته باشید. واقعیت این است که تاکنون کسی به شما درباره ذهن ناهوشیار چیزی نگفته است . به این راه حل توجه کنید :

شکست و ناکامی

 

با گذر از پله های شکست ، می توانید قله ی رفیع هدف متعالی را فتح کنید

شکست بخشی از آموزش در مسیر موفقیت است. اگر هیچ کاری برای بهبود شرایط انجام ندهید ، هرگز موفقیت شما آشکار نمی شود. چرا عده ای از مردم منتظر فرصت های بزرگ یا چیزی شبیه به شانس هستند؟ بسیاری با این فکر زندگی می کنند که هرچه بخواهند، می شود و این طرز فکر، آن ها را روز به روز دلسرد و دلسردتر می کند.

هرگز جام موفقیت را در یک سینی نقره تقدیم نمی کنند. باید برای به دست آوردن آن بکوشیم و موانع را یکی پس از دیگری پشت سر بگذاریم ، البته احتمال شکست و ناکامی هست . اکثر مردم وقتی به پول احتیاج دارند چه می کنند ؟ عده ای قرض می کنند و عمری بدهکارند، عده ای دیگر کمر همت می بندند و با نیازهای خود می سوزند و می سازند و به جای تلاش بیشتر در جهت رسیدن به خواسته ها آرزوهایشان را محدود می کنند، خود را مجبور می کنند که باشرایط فعلی کنار بیایند . در حقیقت خود را منفعل و بی اراده می دانند و برای ظهور معجزه به آسمان خیره می شوند، در حالی که اکثر اوقات چنین اتفاقی رخ نمی دهد .

شکست و ناکامی

 

زندگی ما بازتاب باورهایمان است موفقیت نامحدود، ناشی از باورهای نا محدود است.

برای بهبود موقعیت مالی ، پیدا کردن شغل مناسب، ارتقاء حقوق ماهیانه ، دو برابر شدن درآمد، سلامتی و پیشرفت زندگی باید با تمام توان ، تلاش کنید. وارد عمل بشوید، خودتان را با مقیاس های جدید و صحیح منطبق کنید و باورها را تغییر دهید. آرزوهایی را که تا کنون پایمال کرده اید و از آن ها دست شسته اید، همان ابزاری بودند که برای موفق شدن به آن ها احتیاج داشتید : بدانید هدف واقعی این هاست .

ارزوهای خود را تعیین کنید، آنها را پرورش دهید و با تمام نیرو به سویشان حرکت کنید

کازو ایناموری مؤلف کتاب اشتیاق برای موفقیت ، می گوید : یک مدیر مالی خوب، اول باید بداند چه می خواهد و تنها داشتن آرزو و خیال برای موفقیت کافی نیست، بلکه باید خواسته و دیدگاهش را توسعه دهد تا آن ها بخشی از ضمیر ناهوشیارش شوند.

«تعداد زیادی از مردم واقعاً آرزو دارند که در زندگیپیشرفت کننداما دربسیاری از تلاش ها به در بسته می خورند . علت این است که اشتباهاً به جای خواستن، آرزو می کنند.»

 

شکست و ناکامی

معمولاً آرزوهای دور و دراز در دنیای واقعی غیرقابل دسترسی است به طور معمول ضعیف و غیر قابل انعطاف اند و آن قدر قوی نیستند که که برای رسیدن به آن ها تلاش کنیم، اما چیزهایی که ما واقعاً می خواهیم، آن قدر قوی هستند که نمیگذارند، موانع و دست اندازهای طول مسیر ، وقفه ای در حرکت ما به سوی موفقیت ایجاد کنند .

در حقیقت خواستن ، انگیزه ای نیرومندی است تا در برابر مشکلات مقاومت کنیم و برای دستیابی به گوهر مقصود، ترفند جدیدی به کار گیریم. نباید بگذاریم تعلل ها و سستی جلوی پیشرفت و موفقیت ما را بگیرند، خواسته های منطقی و موجه، ما را پرواز می دهند .

روزی مردی خردمند به شیوه ای خاص این موضوع را به شاگردانش آموخت. مانعی را سر راه یک نهر آب قرار داد و هنگامی که مقداری آب پشت مانع جمع شد، سر شاگردی را زیر آب فرو برد و با دست ، سر او را زیر آب نگه داشت . بعد از چند ثانیه ، شاگرد به شدت برای نجات خود، تقلا می کرد ، اما مرد خردمند همچنان سر او را زیر آب نگه داشت. سرانجام اجازه داد، شاگرد سرش را از آب بیرون آورد و در همان حال از او پرسید: وقتی سرت زیر آب بود، چه چیزی را از همه بیشتر می خواستی؟ شاگرد وحشت زده و نفس نفس زنان جواب داد: «این که نفس بکشم» . مرد خردمند گفت: «بسیار خوب ، نفس بکش ! حالا می توانی نفس بکشی ، این همان چیزی است که حقیقتاً میخواستی.» زندگی همان چیزهایی را به شما می دهد که صادقانه، خواستار آن هستید .

وقتی بزرگ بیاندیشید، بزرگ عمل می کنید و بزرگ می شوید. جیمز آلن در کتاب ” بیاندیش”می نویسد :

اگر یک چشم انداز یا ایده ای عالی در سر بپروانید در آینده ای خیلی نردیک آن را خواهید یافت.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.