خانوادهروانشناسی

نکاتی در مورد معیارهای ازدواج که کمتر دقت می شود؟

خانواده ، میزان تحصیلات، شغل دختر و پسر، میزان هوش، سطح اقتصادی و اجتماعی افراد و خانواده هایشان همه جزء معیارهای ازدواج بشمار می آیند.و اکثر خانواده ها و دختران و پسران دم بخت این معیارهای ازدواج را مد نظر دارند. اما مسائل دیگری که نباید نادیده گرفته شوند و چه بسا بسیار مهم تر از معیارهای دیگر باشد مانند اعتقادات و باورها و شخصیت و هویت است.

معیارهای ازدواج

 

یکی از معیارهای ازدواج مهم :اعتقادات و باورها

یکی دیگر از معیارهای ازدواج اعتقادات مذهبی است که بسیار مهم است و هنگام سوال پرسیدن باید شفاف بپرسید و شفاف جواب بدهید. نوع و میزان اعتقادات افراد در هر مذهبی به طور قطع یکسان نیست یعنی هر کدام از آنها تا اندازه ای و به گونه ای که می فهمند خود را مذهبی می دانند. به عنوان مثال ممکن است فردی با انجام واجبات و دوری از محرمات خود را مذهبی بداند، فرد دیگری با انجام مستحبات و پرهیز از مکروهات و فرد دیگری بدون انجام تفاوت های قابل ملاحظه ای در اعتقادات و رفتارهای اعتقادی و مذهبی افراد وجود دارد.

در ازدواج باید دقت شود که دختر و پسر و خانواده ها اگر از نظر اعتقادی (نوع و میزان اعتقادات) مشابهت داشته باشند معمولاً در سایر مسائل به نوعی با هم کنار می آیند ولی اگر تفاوت های زیادی داشته باشند به دلیل گستردگی دامنه ی شمول و نفوذ اعتقادات (مثلاًدر رعایت حلال و حرام، محرم و نامحرم، انجام واجبات، پرهیز از محرمات، نامگذاری و تربیت فرزندان، شرکت در مجالس و مراسم، و…) در سایر زمینه ها امکان سوء تفاهم و ایجاد اشکالات اساسی وجود دارد.

با توجه به اهمیت این موضوع لازم است در همان ابتدا و به صورت رسمی و شفاف و همچنین بررسی های نامحسوس و غیر مستقیم از نوع و میزان اعتقادات فرد و خانواده ای که می خواهید با او ازدواج کنید مطلع شوید.

معیارهای ازدواج

 

شخصیت:

این جا هم دو مقوله ی مهم وجود دارد که یکی از آنها اختلال شخصیت است. اگر دختر یا پسری که می خواهند ازدواج نمایند یکی یا هر دو اختلال شخصیت (مثلاً پارانوئید، هیستریک، ضد اجتماعی، دوری گزین و…) داشته باشند به دلیل استمرار این اختلال و تأثیر مستقیم و کامل آن در زندگی روزمره مشکلات بزرگ و متعددی برای زوجین ایجاد می شود.شخصیت جز معیارهای ازدواج پر اهمیت باید شمرده شود.

تفاوت شخصیت دختر و پسر نیز لازم است مد نظر قرار گیرد. اگر یکی از دختر و پسر دارای شخصیت برونگرا و دیگری مثلاً درونگرا باشد به دلیل نگرش ها و رفتارهای متفاوت ناشی از این دو گرایش شخصیتی، مشکلاتی را با یکدیگر خواهند داشت. در این زمینه توصیه می شود حتماً از نظرات روانپزشکان، و مشاورین مددکاران اجتماعی متخصصں استفاده کنید.

معیارهای ازدواج

 

هویت:

ما هویت های چهارگانه ای که جز معیارهای ازدواج است و در ازدواج می تواند تأثیر گذار باشد را مطرح می کنیم.

هویت زودرس:

این هویت بیانگر فردی است که می خواهد خود را بزرگتر از سن خودش نشان دهد و به اصطلاح ادای بزرگترها را در می آورد.

هویت دیررس:

این هویت بیانگر این است که فرد، توانایی های روحی و شخصیتی و همچنین مهارت های کلامی و غیر کلامی اش کمتر از حد معمول سنی اوست. به عنوان مثال پسر یا دختر ۲۵ ساله ای که هنگام صحبت کردن با فردی از جنس متفاوت اعتماد به نفس لازم را نداشته و مضطرب، خجالتی و هیجان زده است.

معیارهای ازدواج

 

هویت گیج:

بیانگر فردی است که خود و اطرافیانش نمی دانند که چه می خواهد و چه رفتاری ممکن است انجام دهد. به عبارت دیگر شما نمی توانید رفتار های خود را در برابر یک فرد گیج تنظیم کنید. چون او هدف خاصی در زندگی و همچنین در رفتارهای خود ندارد. بدترین ازدواج ها در این گونه افراد انجام می شود. چون دائماً نگرش ها و رفتارهایشان دست خوش سردرگمی و بی ثباتی است.

هویت پیشرفته:

بیانگر فردی است که خود اتکا بوده و اهداف مشخص و ارزشمندی در زندگی دارد. از تجارب خود و دیگران استفاده نموده و زندگی خود را به نحوی ساماندهی می کند که به اهداف ارزشمند خود به مرور زمان دست پیدا می کند. بهترین ازدواج مربوط به دختر و پسرهایی است که هر دو از این نوع هویت بهره مند هستند. توصیه می شود افرادی که هویت زودرس، دیررس یا گیج دارند قبل از این که ازدواج کنند خود و خانواده شان در جستجوی بررسی و درمان مشکلات خود و سپس ازدواج باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.