گوناگون

توصیه هایی برای حفظ و نگهداری فرش های منزل

یکی از هنرهای مردم ایران بافت فرش است؛ به گونه ای که از این هنر، سالانه میلیون ها دلار ارز عاید کشور می شود و دومین کالای صادراتی بعد از نفت به حساب می آید. بر اثر عدم توجه به روش های حفظ و نگهداری فرش ، فرش های منازل، به خصوص فرش های دست بافت دچار ساییدگی و پوسیدگی می شود.از این رو توجه به نکات زیر ضروری است.

نگهداری فرش

قبل از هر چیز، سعی کنید در انتخاب فرش، دقت بیشتری بکنید. فرشی را انتخاب کنید که جنس پرز و رنگ و نوع چلهٔ (تار) آن، مقاوم باشد. البته همه نوع فرش های موغوب و نازل در بازار هست، بنابراین، هنگام انتخاب، مرغوبترین را انتخاب نمایید.

توصیه هایی برای نگهداری فرش

فرش های منزلتان را بر اساس میزان نیاز، پهن کنید؛ به این معنا که در اتاق های پذیرایی، چون تردد کمتر است، فرش های نازک تر پهن شود که شفافیت بیشتری هم دارد و در جاهایی که تردد بیشتر است مثل اتاق نشیمن و جاهای دیگر، باید از فرش های مقاوم و ضخیم استفاده گردد.

هنگام جارو کردن فرش ها، کناره های آن را بالا زده، پشت آنها را بررسی کرده، سپس جارو کنید. همه فرش را طوری انتخاب کنید که از مکان مورد نظر کوچکتر باشد. این کار چند خاصیت دارد: اول این که، هوا از هر طرف در زیر فرش جریان پیدا می کند و از بیدزدگی و موریانه زدگی جلوگیری می شود. دوم این که اگر اتاق نمور باشد، جریان هوا باعث می شود که رطوبت کف اتاق کم تر شود.

نگهداری فرش

 

سوم این که، دیگر کنارهای فرش تا نمی خورد و جلو در از رفت و آمد جلوگیری نمی کند و مزاحم نیست و هم چنین لبه های ان زیر در نمی ماند و آسیب نمیبیند و و یا لبه هایش بر نمی گردد و روی هم نمی افتد تا رنگ های فرش آن مخلوط گردد. فرش را پس از مدتی که استفاده شد، باید جابه جا کرد؛ یعنی سروته کرد تا همه جای ان به یک اندازه پا بخورد.

در صورت مشاهده حشرات موذی مثل بید که موجودی سیاه رنگ و کم وزن  پرزدار است و یا موریانه و …از نفتالین، توتون یا تنباکو استفاده کنید. البته بهترین و مؤثرترین آن ها، استفاده نفتالین است.

 

آب و نور دشمن فرش

فرش را نباید برای مدت طولانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داد؛ زیرا به دلیل شیمیایی بودن رنگ فرش، سریعاً کم رنگ شده و بور می گردد. آب، مهم ترین دشمن فرش چه دست بافت و چه ماشینی است. بنابراین، خانم های خانه داری که از گلدان های طبیعی، برای تزیین اتاق ها، استفاده می کنند، باید توجه داشته باشند که اگر فرش شان مدام در معرض ریزش آب قرار بگیرد، پوسیده شده، از بین خواهد رفت. هم چنین از گذاشتن گلدان ها روی فرش ها، جداً پرهیز کنید. در ضمن، اگر روی فرش آبی بریزد، باید سریعاً با قاشق از روی فرش، جمع گردد، سپس با پارچه ای آن را خشک کرده، طوری فرش را قرار دهید که کاملاً خشک شود.

نگهداری فرش

اگر رنگ فرش های منزل شما، روشن است؛ دقت داشته باشید که به هیچ وجه چای و نوشابه روی آن نریزد. چرا که این دو مایع، حتی در صورتی که به وسیله قاشق، برداشته شوند و جای آن هم خشک شود؛ باز اثر آن روی فرش می ماند و پاک نمی گردد مگر با مواد شیمیایی. برای این که پای خیس روی فرش گذاشته نشود، جلوی در ورودی حمام و دست شویی، که فرش پهن شده است لازم است از پادری استفاده شود.

هنگام جارو زدن باید دقت کرد که در صورت مشاهدهٔ ساییدگی و کم پرزی فرش، حتی اگر کم هم باشد، سریعاً برای رفع آن یا فروش اقدام شود؛ چون اگر فرش مستعمل باشد مشکلی ندارد؛ اما اگر اندکی ساییدگی و پوسیدگی پیدا کند؛ از ارزش اولیه آن خیلی کاسته می شود.

نگهداری فرش

 

اگر روی فرش؛ میز نهارخوری و مبل و صندلی گذاشته می شود؛ حتماً زیر پایه های آن، مقوا یا زیر پایه مبل، بگذارید تا جای پایه ها روی فرش گود نشود و در حفظ و نگهداری فرش بیشتر تأثیر دارد. اگر در زیر فرش موکت انداخته شود، بر دوام فرش های شما اثر دارد، زیرا گرد و غبار در زیر فرش نفوذ نکرده، در نتیجه فرش شما دیرتر کهنه می شود.

برای نگهداری فرش سعی کنید دو سر ریشه های فرش را گره بزنید تا فرش شکافته نشود. در ضمن، خود ریشه ها را حتی المقدور، داخل پارچه یا چرم گذاشته، آنها را بدوزید تا ریشه ها محفوظ بمانند. فرش را برای شست و شو به کارخانه قالی شویی بدهید تا پس از گردگیری با مواد پاک کننده، شسته شود و از شستن فرش در منزل، جداً باید پرهیز کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.