خانوادهروانشناسی

چند توصیه در جهت شناخت بیشتر و تصمیم گیری مناسب در ازدواج

راه های مختلفی برای شناخت بیشتر و بررسی فرد و خانواده اش (در هنگام ازدواج) وجود دارد. به خاطر داشته باشید که معمولاً تلفیقی از این راه ها نتیجه ی بهتر و مطمئن تری به دست می دهد تا وقتی که شما فقط از یکی از این راه ها استفاده می کنید.

شناخت بیشتر

 

توصیه می کنیم قبل از اینکه فرد و خانواده اش را بررسی کنید:

الف) صرفاً و تنها یک ویژگی خاص (مثل اجتماعی بودن، تحصیلات عالیه، زیبایی، ثروتمند بودن و…) را مبنای نتیجه گیری و قضاوت خود قرار ندهید.

ب) زود نتیجه گیری نکنید و با حوصله و بردباری بررسی های لازم را انجام دهید.

ج) سعی کنید علاوه بر بررسی های رسمی و آشکار، بررسی های نامحسوس و بدون اطلاع فرد و خانواده اش نیز داشته باشید تا رفتارهای طبیعی و واقعیت های مربوط به آنها را کشف کنید.

یکی از راه های معمول و متداول درشناخت بیشتر و شناسایی فرد، بررسی وضعیت خانواده ی وی یعنی آشنا شدن با والدین، نوع شغل، میزان تحصیلات، محل سکونت، میزان در آمد، تعداد فرزندان، میزان و کیفیت ارتباطات درون و برون خانوادگی آنهاست.

به همین دلیل بسیاری از افراد قبل از اینکه با فرد مورد نظر خود ارتباط برقرار نموده و ارتباط خود را از نظر عاطفی بدون دلیل توسعه دهند و اصولاً قبل از اینکه به یکدیگر قولی بدهند سعی می کنند با خانواده ی یکدیگر آشنا شده و شناخت بیشتر و دقیق تری کسب نمایند.

شناخت بیشتر

 

مراجعه و بررسی از محل کار و تحصیل و محل سکونت فرد (بدون إطلاع او، تا فرصت ساماندهی و پوشش واقعیت های احتمالاً نامناسب زندگی خود را نداشته باشد) از راه های مناسبی است که شما می توانید از آن طریق اطلاعات ارزشمندی را به دست آورید. و به شناخت بیشتر دست پیدا کنید.

در این نوع از بررسی از همکاران، دوستان، مسئولین (کارگزینی- حراست اداره ی مربوطه در صورت شاغل بودن فرد)، کسبه و افراد معتمد محلی می توانید اطلاعات مورد نظر خود را به د ست آورید.

اگر فرد مورد نظر، شما را نمی شناسد و در عین حال، شاغل است شما یا یکی از افراد آگاه و مورد اعتمادتان می توانید به عنوان یک مراجعه کننده ی معمولی به محلی کارش مراجعه و در مورد نحوه ی برخورد او با مردم و اخلاق کاری اش اطلاعاتی را مستقیماً به دست آورید. به یاد داشته باشید با یک یا دو برخورد و مراوده ی ساده امکان شناخت دقیق و واقعی فرد ممکن نیست.

شناسایی دوستان یک فرد و نوع تفریحاتی که انجام می دهد یکی دیگر از راه هایی است که مطالب مهمی را در مورد شخصیت و روش زندگی یک فرد برای شما آشکار می سازد. در انجام این نوع بررسی از بستگان و محارم نسبی و سببی خود می توانید کمک بگیرید. معمولاً افراد وقتی که با دوستان خود هستند و به ویژه در مسافرت و تفریحات، شخصیت، منش و رفتار واقعی و طبیعی خود را به نمایش می گذارند.

 

صحبت مستقیم و جدی با فرد

صحبت مستقیم و البته جدی و هدفمند با فرد مورد نظر در مکانی مطمئن و عمومی (با اطلاع و در صورت درخواست خانواده ها با فاصله ای که در معرض دید خانواده ها قرار داشته باشند) نیز می تواند تا حدود زیادی به کسب شناخت طرفین از یکدیگر کمک کند.

مراقب باشید در این گفتگوی دو نفره صحبت ها کاملاً هدفمند و جدی بوده از ابراز احساسات و صمیمیت جسمانی خود داری شود. وابستگی عاطفی پیش از موعد، فرد را به جایی می رساند که نقاط ضعفی را که دیگران به راحتی و آشکارا می بینند و متوجه می شوند، یا اصولاً متوجه نمی شود یا در صورت متوجه شدن آنها را انکار و آن گونه که می خواهد تفسیر می کند.

شناخت بیشتر

 

مراجعه به مرکز مشاوره برای شناخت بیشتر همسر آینده

مراجعه ی دو نفره (با اطلاع خانواده ها) به مراکز مشاوره و کلینیک های مددکاری اجتماعی و استفاده از راهنمایی ها و توصیه های مددکار اجتماعی و مشاور متخصص نیز یکی از سودمندترین و مؤثرترین راه های شناسایی طرف مقابل است چون مددکار و مشاور در عین دارا بودن خبرگی و تخصص، نفع و ضرر شخصی در این ازدواج ندارند.

این همان کاری است که شما و سایر مردم در خیلی از موقعیت های زندگی روزمره مانند خرید منزل، اتومبیل، لباس و… معمولا انجام می دهید یعنی از نظرات و تجربیات افرادی که در آن زمینه تخصص و خبرگی دارند استفاده می کنید.

شناخت بیشتر

 

یکی از اقدامات لازم و ضروری در هر امری بررسی جنبه ها و ابعاد مختلف آن، تفکر، تحقیق، مشورت و سپس تصمیم گیری است. در مورد ازدواج که یک تصمیم اساسی و سرنوشت ساز است. نیز قطعاً بررسی ها، تحقیقات و استفاده از مشورت افراد متخصص کار آشنا ضرورت بیشتری دارد.

امروزه به طور معمول خانواده ها و دختر و پسر بررسی های لازم را انجام داده و بعضاً به دختر و پسر متقاضی و در سن ازدواج اجازه داده می شود که مستقلاً با یکدیگر صحبت نموده و از انتظارات، سئوالات، نظرات و پیشنهادات هم در مورد زندگی مشترک آینده آگاه شوند و به شناخت بیشتر دست یابند.مشاوره ی قبل از ازدواج که به نظر می رسد بر فرآیند تصمیم گیری افراد تأثیر می گذارد باید مورد توجه قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.