سلامت

تغذیه در نوجوانی و اهمیت آن در سلامت

در مطالعات نشان داده است که علت اکثر بیماریهای قلبی عروقی در نوجوانی شروع می شود و به سطح کلسترول خون در جوانی مربوط است. الگوهای غذایی نادرست در دوران جوانی و نوجوانی به صورت عادت باقی مانده و به بروز بیماری ها در سالهای بعدی کمک می کند. آموزش الگوهای صحیح تغذیه در نوجوانی نتیجه بهتر و مفیدتری دارد. تغییر عادات غلط غذایی در بزرگسالی بسیار سخت تر و مشکلی تر است.

تغذیه در نوجوانی

اهمیت تغذیه در نوجوانی چیست؟

امروزه عوامل خطر مرتبط با رژیم غذایی برای بیماریهای قلبی و عروقی (به عنوان مثال سطح بالای کلسترول، پرفشاری خون، اضافه وزن) در نوجوانان افزایش پیدا کرده است. این گونه نوجوانان به علت داشتن عوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی در مقایسه با همتایان سالم خود در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی هستند. رژیم غذایی، عامل خطر شناخته شده ای برای پیشرفت بیماریهای غیر واگیر همچون اضافه وزن و چاقی در دوران نوجوانی اضافه وزن دوران نوجوانی در بزرگسالی به چاقی تبدیل شده و چاقی نیز با بیماریهای متعددی همچون بیماریهای قلبی عروقی، پرفشاری خون و سرطان همراه است. با پیشگیری از اضافه وزن دوره نوجوانی می توان از ابتلا به بیماری های غیر واگیر پیشگیری نمود. محدودیت کالری مصرفی، مصرف کمتر چربیها و غذاهای پر روغن، کاهش دریافت میان وعدههای پرچربی چون چیپس، شکلاتهای کاکائویی، ساندویچهای سوسیس و کالباسی، عدم استفاده از سیس مایونز و سایر سس های چرب، خودداری از مصرف بی رویه غذاها و میان وعده های شور و شیرین، میتواند در جلوگیری از ابتلاء به بیماریهای غیر واگیر مؤثر باشد. به علاوه، با مصرف مقادیر کافی میوه، سبزی، حبوبات و جوانه ها می توان از بروز اضافه وزن در این دوران پیشگیری کرد. علاوه بر توجه به رژیم غذایی مصرفی، داشتن یک فعالیت بدنی منظم و مستمر نیز می تواند در حفظ وزن مناسب و جلوگیری از افزایش آن مؤثر باشد.

اهمیت تعداد وعده های تغذیه در نوجوانی

تغذیه در نوجوانی

وعده های غذایی در تأمین مواد مغذی و انرژی مورد نیاز بدن نقش دارند. استفاده از سه وعده غذایی در روز به مقدار کافی که از مواد غذایی با ارزش تغذیه ای مطلوب تشکیل شده باشند و غذاهای سالمی باشند، ضروری به نظر میرسد. استفاده از غذاهای کم چرب، سرخ نشده، آب پز، کم نمک و عدم استفاده از غذاهای کنسرو شده و آماده وعدههای غذایی سالمی را تشکیل می دهند. بهتر است وعدههای غذایی بطور منظم و در ساعات معینی صرف شود. حذف وعدههای غذایی و یا مصرف نامنظم آن در ساعات نامشخص تعادل بدن را برهم ریخته و موجب بروز بیماری می شود. مصرف منظم وعده های غذایی در دوره نوجوانی سبب پایه گذاری عادت به مصرف صحیح تمام وعدههای غذایی در دوران بزرگسالی می شود. چنانچه نوجوان وعدهای را حذف کند به سلامت او ضرر رسیده و همین امر پایه گذاری عادتی نادرست در بزرگسالی محسوب می شود که تغییر عادت در دوران بزرگسالی بسیار مشکل است.

بی اشتهایی عصبی از پیامد مشکل تغذیه در نوجوانی

بی اشتهایی عصبی یک اختلال تغذیه ای است که در دوره بلوغ ممکن است بروز کند. اغلب، نوجوانانی که دچار این مشکل می شوند افرادی زیرک، حساسی، باهوش و تحریک پذیر هستند. کمک به نوجوانان دچار بی اشتهایی عصبی از نظر تغذیه ای حائز اهمیت است. در بی اشتهایی عصبی که با محدود کردن دریافت کالری منجر به کاهش وزن یا ایجاد اختلال در افزایش وزن دوران بلوغ منجر می شود، تمایل به لاغرتر بودن وجود دارد. این امر در دختران معمول تر و شایع تر است. این دختران با وجود این که لاغرند تصور می کنند چاق هستند. بیاشتهایی عصبی به قطع قاعدگی، کاهش دمای بدن و نارسایی های قلبی عروقی منجر خواهد شد. وزن کم و تغذیه ناکافی این دختران را مستعد ابتلا به پوکی استخوان می کند.

کلسیم در دوران نوجوانی

تغذیه در نوجوانی

به دلیل رشد سریع استخوانهای بدن نیاز به کلسیم در دوران بلوغ افزایش مییابد. اگر نوجوانان هر روز از شیر و فراورده های شیری به مقدار کافی استفاده کنند نیاز به کلسیم در آنان تأمین می شود. مصرف روزانه سه نوبت غذایی از گروه شیر و لبنیات برای نوجوانان توصیه می شود. هر نوبت معادل یک لیوان شیر و یا یک لیوان ماست و یا ۶۰ گرم پنیر است. دختران و پسران نوجوان اغلب تمایل زیادی به مصرف انواع نوشابه های گاز دار دارند. این نوشابه ها حاوی مقادیر زیادی فسفر هستند و میتوانند موجب عدم تعادل فسفر و کلسیم در پوکی استخوان در دوران بزرگسالی می شود. به منظور افزایش دریافت کلسیم به دانش آموزان توصیه می شود که به جای نوشابه از دوغ کم نمک استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.