پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

رشد کودک در زمینه های متفاوت چگونه است؟

0

پاسخ های نوزاد نشان میدهند الگوهای ادراکی در رشد کودک پراکنده و غیر منظم هستند. هنگام تولد تعدادی پاسخ های معین و مشخص وجود دارند مانند یافتن نوک پستان مادر یا چنگ زدن به اشیایی که مقابل دست او قرار دارند. در اثر اکتشاف محیط به وسیله کودک و زمانی که مهارتهای حرکتی به قدر کافی رشد کنند به صورت قابل ملاحظه ای قدرت ادراکی کودک افزایش مییابد. یادگیری، در طرح ادراکی تاثیر فراوان دارد مثلاً کودک کمتر از ۶ ماه نمیتواند اندازه اشیا را تشخیص بدهد. بعد از ۶ ماهگی از راه تجربه، کودک ثبت ادراک را می آموزد. در عین حال شناخت رنگها قبل از ۲ سالگی دیده نمی شود؛ ولی، پس از آن از راه تجربه و خطا آموخته می شود.

رشد کودک

فرایند رشد کودک در کلام چگونه است؟

از چشمگیرترین تغییرات دوران ابتدایی زندگی کودک رشد کلام اوست. نخستین فعالیت کلامی طفل تقلیدی از طرز تکلم والدین است. به محض این که کودک احساسی کند میتواند به صورت ارادی اصواتی از دهان خارج کند به تقلید کلمات کوتاه می پردازد و سپس کلمات انفرادی به خصوصی اسامی اشیای آشنا را به کار می برد. در حدود دو سالگی کودک کلمات را به هم متصل میکند و جملاتی که از نظر مفهوم روشن؛ ولی، از نظر دستوری نادرست هستند، بیان میکند. مثلاً میگوید «مامان اوف اوف» یعنی مادرش دچار ناراحتی شده است. از این مرحله به بعد به طول جملات افزوده می شود و از نظر ترکیب و ساختمان جمله بندی نیز شباهت بیشتری به کلام معمولی پیدا می کند. در عین حال سهولت بیشتری از نظر ادای کلمات و جملات به وجود می آید. در حدود ۶ سالگی طرز تکلم خالی از نقص است. لازم است با کودکان به زبان ساده صحبت کرد تا به تدریج قدرت درک کلمات مشکل تر را به دست آورند. مسأله مهم این است که نباید کودک را برای تکلم بهتر تنبیه کرد، بلکه با تشویق و تقویت باید شوق محاوره و تکلم را در او به وجود آورد.

فرایند رشد کودک در مفاهیم ذهنی چگونه است؟

رشد کودک

رشد مفاهیم ذهنی که بخشی از فعالیتهای عضلانی و هوشی کونکی را تشکیل میدهد، ارتباط نزدیکی با رشد مهارتهای ادراکی و کلامی او دارد. کودک ابتدا مفاهیم آسان و قابل رؤیت را فرا میگیرد مثالاً بین درخت و میز یا انسان فرق میگذارد. به تدریج صفات و خصوصیات اشیا و تفاوت رنگها را می آموزد. مفهوم کمیت، بین ۲ تا ۳ سالگی به وجود میآید. مرحله ابتدایی تفکر که موسوم به مرحله قبل از ایجاد مفهوم است بین ۲ تا ۴ سالگی رخ میدهد. طی این زمان کودک به علامتها و اشاره های مختلف پاسخ میدهد. استفاده از چنین علامتهایی در بازی های کودک و گفتار او مشهود است. بازی های کودکانه با تخیلات درباره مردم و اشیای اطرافش ارتباط دارد. کودک وانمود میکند عروسک هایش خواب هستند. دوره کسب بینش بین ۴ تا ۷ سالگی است در این مرحله کودک اشیا را طبقه بندی می کند. در حدود سن بلوغ، رشد و تکامل از نظر انتزاعی پیشرفت میکند.

فرایند رشد کودک در هوش و قوای عقلانی چگونه است؟

رشد کودک

رشد پدیده ای که هوش خوانده می شود در واقع ارتباط نزدیکی با رشد و تکامل کلام و مفاهیم دارد. زیرا، آزمون های هوشی براساس توانایی به کار بردن لغات، مفاهیم و استفاده از علایم و اشارات قرار دارند. در رشد هوش عامل توارث نقش اصلی را ایفا می کنند. در عین حال یادگیری و تجربیاتی که از راه عوامل محیطی روی کودک اثر می گذارند، در شکوفا شدن این پدیده مؤثرند؛ ولی، با توجه به آزمایش های انجام شده باز هم نقش توارث از محیط مهم تر است.

رشد کودک در رفتار اجتماعی از چه زمانی آغاز می شود؟

رشد کودک

داد و ستد اجتماعی در اطفال کمتر از هشت ماه تقریباً ملاحظه نمی شود. پاسخ های کودک به کودکی دیگر مانند رفتار او در برابر اشیا و بازیچه هایی است که در برابرش قرار میدهند. از سیزده ماهگی به بعد توجه طفل به کودکان دیگر بیشتر می شود. در حدود نوزده ماهگی احساس همکاری و روابط فی مابین با سایرین در کودک آشکار می شود. در سنین قبل از دبستان دوستی کم و بیش عمیقی با سایرین شروع می شود و دامنه این دوستی ها که به صورت دسته جمعی است تا ۱۲ سالگی شدت مییابد. بررسی چگونگی رفتار اجتماعی کودکان و رشد و تکامل آن معیار رفتارهای دوران بزرگسالی است.

منبع: https://www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.