خانوادهسلامت

افراد وابسته به مواد و نشانه ها و رفتارهای مشکوک آنها

در این مقاله به بیان نشانه ها و رفتارهایی می پردازیم که ممکن است در افراد وابسته به مواد مشاهده شود. باید توجه داشت که هر یک از این موارد به تنهایی می تواند علل مختلف دیگری به جز وابستگی داشته باشد. اما اگر تعدادی از این موارد در مدت زمانی طولانی مشاهده شود باید به مصرف مواد اعتیادآور مشکوک شد و لازم است با یک مشاور جهت بررسی بیشتر موضوع و دریافت راهنمایی های لازم مشاوره نمود.

 

افراد وابسته به مواد

 

۱ – دروغگوئی :

افراد وابسته برای اینکه دیگران متوجه مصرف آنها نشوند به دروغ متوسل می شوند و آرام آرام خصلت دروغگوئی در آنها پیشرفت می کند. به گونه ای که پس از مدتی اکثر حرفهای آنها را دروغ تشکیل می دهد. وقتی افراد وابسته به مواد به خانه برمی گردند و از او می پرسند، کجا بودی ؟

چون فرد مصرف کننده در کل زمانی که بیرون از خانه بوده زمانی را جهت خرید و یا مصرف مواد در مکان خاصی اختصاص داده در نتیجه به دروغگوئی متوسل می شود یا اینکه پدری به پسرش مبلغی پول می دهد و پسر مدت کوتاهی دوباره تقاضای پول می کند و چون پول را صرف خرید مواد می کند در مقابل این سؤال که، پولت را چکار کرده ای ؟ متوسل به دروغگوئی می شود.

۲ – نداشتن خلق ثابت :

فرد مصرف کننده مواد خلق و خوی ثابتی ندارد. او پس از مصرف مواد مهربان و خوش اخلاق است اما در صورتیکه از زمان مصرف مواد مدتی بگذرد عصبی و تندخو می شود به طور مثال اگر خرید یا تفریح یا میهمانی، زیاد طول بکشد و او نتواند مواد مصرف کند تند خو و تحریک پذیر می شود .

۳ – شب نشینی های مکرر :

جوانی که دیر به منزل می آید و این عمل را مکررا انجام می دهد یا به منزل دوست خاصی می رود که به خصوص این دوست تنها و مستقل زندگی می کند و پس از مراجعه به خانه اکثر اوقات بی خواب و تا پاسی از شب بیدار است. مردمک چشمانش تنگ و میل به صحبت کردن در او زیاد است و یا بعد از مراجعه به خانه دچار تهوع ، استفراغ ، سردرد، بی حالی و سستی می شود یا اینکه چشمانش قرمز شده و بدون دلیل می خندد. تمامی این موارد ممکن است بیانگر مصرف نوعی از مواد باشند.

۴ – پنهان کاری و حرکات مشکوک در منزل :

افراد وابسته به مواد اکثرا سعی می کنند مصرف چند روز خود را ذخیره نمایند و چون نمی توانند آنرا با خود حمل کنند باید آنرا پنهان کنند و بهترین مکان منزل است . بنابراین سعی می کنند مواد را در جاهایی که افراد دیگر کمتر در آن مکان ها رفت و آمد دارند، یا مواد را داخل کیف پول، کبریت یا بستهٔ سیگار پنهان می کنند.

افراد وابسته به مواد

 

۵- ظاهر :

معتادانی که مصرف مواد اعتیادآور بالایی دارند یا اینکه مدت زمان مصرف آنها طولانی شده است اکثرا صورتی شکسته و پرچین و چروک ، لب های سیاه رنگ، چشمان گود رفته و گونه های بر آمده دارند. به دلیل لاغری صورت سعی می کنند این نواقص را با ریش گذاشتن بپوشانند.

این افراد تا چند سال پیش که ظاهر خوبی داشتند. علاقه به ریش گذاشتن نداشتند اما همینکه صورت آنها شکسته شد ریش به خصوص ریش های بلند و نامرتب می گذارند. بیشتر افراد مصرف کننده تمایلی برای تمیز نگه داشتن لباس ندارند و به دلیل چرت زدن های بی موقع ممکن است سیگار از دست آنها افتاده و لباس یا زیر انداز خود را بسوزانند و سوراخ کنند.

۶- ضعف جنسی :

یکی از علل ناتوانی و ضعف جنسی به خصوص در مردان، وابستگی به مواد اعتیادآور است که حتی تمایل جنسی را در آنان از بین می برد.

۷- عدم تمایل به غذا:

افراد وابسته به مواد تمایل به خوردن برخی از مواد غذایی شیر، بستنی و ترشی ندارند و حتی میل آنها به خوردن غذا کاهش می یابد. زیرا این مواد باعث از بین رفتن حالت نشئگی بعد از مصرف مواد اعتیاد آور می شود.

۸ – مشکلات گوارشی :

عموما بسیاری از افراد مصرف کننده مواد به خصوصی اگر مصرف آنها خوراکی باشد دچار مشکلات گوارشی از جمله دردهای مزمن معده می شوند و در نتیجه قرص های ضد درد معده در جیب لباس ، محل کار یا اتاق آنها پیدا می شود. همچنین به دلیل داشتن یبوست ناشی از مصرف مواد مدت زمان طولانی را در توالت صرف می نمایند.

افراد وابسته به مواد

 

۹ – خارش :

نیم تا یک ساعت پس از مصرف مواد خارشی عمومی بدن را فرا می گیرد که بیشتر در قسمت های ، کشاله ران و بینی مشهود است . و ۳ تا ۴ ساعت هم طول می کشد.

۱۰ – آب ریزش بینی و چشم ، عطسه و خمیازه:

اگر از زمان مصرف معمول ۱ تا ۲ ساعت بگذرد و فرد نتواند مواد مصرف کند. فرد دچار آب ریزش از بینی و چشم ، خمیازه های طولانی و عطسه می شود.

۱۱ – کاهش فعالیت :

فرد مصرف کننده بعد از انجام اندکی فعالیت بدنی خسته شده و همیشه احساس سستی و بی حالی دارد.

۱۲ – سرقت :

افراد وابسته به مواد برای تهیه مواد مصرفی خود به دلیل داشتن مشکلات مالی دست به سرقت می زنند که این وضعیت به خصوص در مورد جوانان که از لحاظ مالی در مضیقه هستند مشاهده می شود و در اوایل بیشتر به صورت سرقت از منزل خودشان و سپس فامیل و دوستان می باشد.

افراد وابسته به مواد

 

۱۳- انزوا و گوشه گیری :

فرد وابسته گوشه گیر است و گاهی اوقات چند ساعت در اتاق تنها می ماند . تمایل و علاقه ای به مسائل عاطفی ندارد و سعی می کند که با دوستان سالم خود رابطه نداشته باشد.

۱۴ – دوستان ناباب :

فرد با اشخاص مشکوک و یا افرادی که وجهه اجتماعی خوبی ندارند، رابطه دوستی و رفاقت برقرار می نماید.

۱۵ – اختلال در خواب :

فرد صبح ها تمایلی برای بیدار شدن از خواب ندارد و بیشتر اوقات دیر به سر کار می رود و هنگام بیداری صورتی پف کرده و حالتی عصبی دارد.

۱۶ – اجتناب از انجام آزمایش :

اگر به طور ناگهانی از او خواسته شود با انجام آزمایش به بررسی وضعیت جسمانی خود بپردازد هراسان شده و سعی در به تعویق انداختن آزمایشات به خصوص آزمایش ادرار دارد.

۱۷ – اجتناب از مسافرت:

فرد وابسته از رفتن به مسافرت گریزان است زیرا می ترسد ذخیره مواد مصرفی اش را با خود حمل کند و نگران است که چگونه در مکان جدید مواد تهیه کند.

افراد وابسته به مواد

 

۱۸ – مصرف و وجود قرص دیفنوکسیلات ، شربت اکسپکتورانت کدئینه و قرص استامینوفن کدئینه و کپسول یا آمپول ترامادول :

هر ۴ مورد دارای مواد اعتیاد آور می باشند و فرد مصرف کننده آنها را به صورت ذخیره در منزل یا محل کار نگهداری می کنند تا اگر زمانی دسترسی به مواد مخدر نداشت از آنها استفاده نماید.

۱۹ – مصرف قرص های خواب آور :

مصرف انواع قرص های خواب آور از جمله دیازپام به خصوص در مواردی که زیاده روی می کنند.

۲۰ – عدم تمدید به موقع گواهینامه رانندگی، جواز مغازه یا پروانهٔ کسب و امثال اینها که احتیاج به ارائه گواهی عدم اعتیاد بوسیلهٔ آزمایش ادرار دارد .

۲۱- مردمک چشم افراد وابسته به مواد در حالت طبیعی با توجه به نور محیط اندازه های مشخصی دارد . اما در افراد وابسته به مواد مخدر، نیم ساعت پس از مصرف مواد مخدر کوچک و به اندازهٔ نوک خودکار است و پس از ۳ تا ۴ ساعت گشاد و چند برابر حالت قبل می شود. ولی در افراد طبیعی حد فاصل این دو مقدار است .

۲۳ -وقتی از پیش دوستان خاصی برمی گردد بدن و لباس او به مقدار فراوان بوی عطر و ادکلن می دهد ولی قبل از اینکه از خانه بیرون برود به این صورت نبوده است .

۲۴- محل های تزریق شایع در دست و در آرنج، اگر به صورت طولانی در یک محل تزریق شود یک برآمدگی که دارای سفتی به رنگ بنفش است به وجود می آید و این حالت در روی وریدی که درست از وسط آرنج می گذرد بسیار شایع است و چون اکثر مردم راست دست هستند این عارضه را در نقاط مختلف دست چپ بیشتر می توان مشاهده نمود.

۲۵ – بدون دلیل خاص و حتی در هوای سرد شروع به عرق کرده و احساس گرما می کنند که این حالت در نیم الی سه ساعت بعد از مصرف مواد مخدر شایع است.

افراد وابسته به مواد

 

۲۶ – تعریف و تمجید فراوان از خصوصیات زمان نشئگی ( زمانی که مواد مخدر به قدر کافی مصرف می کنند ) تعریف و تمجید فراوان از مسائل خاص یا افراد است.

۲۷ – سرفه های مزمن همراه با خلط به خصوص صبح ها که بیشتر در افرادی است که مصرف نوع کشیدن ( تدخین ) دارند.

۲۸ – تغییر صدا به صورت دو رگه شدن یا کلفت شدن

۲۹ – استفاده از قطره های چشمی فنیل افرین و نفازولین که حالت قرمزی چشم را از بین می برد به خصوص در مورد مصرف حشیش و بنگ.

۳۰ – مصرف سیگار پس از مصرف مواد زیاد می شود و فرد چند سیگار پشت سرهم مصرف می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.