پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

سرطان و تاثیر مواد غذایی در بهبود آن

0

بسیاری از مواد غذایی مانند گوجه فرنگی دارای آنتی اکسیدان هستند که مهم ترین ماده برای مبارزه با سرطان است.گوجه فرنگی رسیده و قرمز منبع غنی فیبر و ویتامین C و مادهای به نام لیکوپن است. در تحقیقاتی که در امریکا انجام شده است مشخص شد افرادی که در هفته بیشتر از میزان ۱۰ عدد گوجه فرنگی مصرف می کنند ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سرطان پروستات در آنها به میزان ۵۰ درصد کم میشود. و همچنین مصرف این مقدار گوجه فرنگی بطور قابل ملاحظه ای از احتمال ابتلا به سرطان مری، معده، روده و لوزالمعده کم میکند.

سرطان

مصرف حبوبات در مبارزه با سرطان

حبوبات دارای مقادیر بسیار زیادی فیبرهای محلول در آب، پروتئینهای مفید، ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای بدن است. همچنین مقدار چربی و سدیم موجود در آنها کم است پس غذایی بسیار مفید را میتوان با آن تهیه کرد. متخصصین دریافته اند که حبوبات اثرات ضد سرطانی قابل ملاحظه ای دارند و نه تنها از ایجاد تومورهای سرطانی جلوگیری می کنند، بلکه می توانند از ازدیاد آن ممانعت و در برخی موارد سرطان را درمان کنند. حبوبات به علت وجود فیبرهای محلول در آب می توانند کلسترول و قند خون را پایین بیاورند و در عین حال پروتئین لازم برای بدن را تأمین کنند. پژوهشگران توصیه می کنند حداقل در هفته ۱۰ بار از غذاهایی که در آنها حبوبات فراوان وجود دارد، استفاده کنید، مقدار مصرف هر بار حدود یک پیمانه برای شما کافی است.

مصرف خشکبار و مقابله با سرطان

سرطان

خشکبار و آجیل ها مثل پسته، مغز بادام، گردو، فندوق و … منابع سرشاری از چربیهای ساده و غیر اشباع هستند و مصرف مقادیر معمول و کم آنها می تواند محافظ قلب و عروق شما باشد. مطالعاتی که در امریکا انجام شده است نشان داده افرادی که در طول هفته به دفعات از مقادیر کم خشکبار استفاده می کنند، کمتر از دیگران دچار بیماریهای قلبی و عروقی می شوند؛ از طرف دیگر خشکبار به علت داشتن فیبرهای محلول، پروتئینهای مختلف، هفت نوع ماده معدنی مانند: منیزیم، روی، منگنز، پتاسیم، ویتامین E و مواد مغذی دیگر آثار ضدسرطانی قوی از خود نشان دادهاند. پس بهتر است شما هم در طول هفته مقادیر کمی خشکبار مصرف کنید.

مصرف گوشت قرمز و آثاری بد آن در بدن 

آگاه باشید که مصرف بیشتر از اندازه گوشت قرمز باعث بیماری های جدی و آثار بدی در بدن شما خواهد شد. پژوهشگران دریافتهاند که مصرف زیاد گوشت قرمز باعث افزایش احتمال ابتلا به انواع سرطان، افزایش احتمال بیماریهای قلبی عروقی، بیماری نقرس و ضایعات کلیوی و مفصلی مربوط به آن و باعث بالا رفتن کلسترول خون می شود. مهمترین بیماری هایی که ارتباط آنها مصرف زیاد گوشت قرمز و چربی حیوانی مشخص شده عبارتند از  سرطان روده بزرگ، راستروده، لوزالمعده، پروستات، پستان، ریه، رحم و کلیه، بیماری های قلبی عروقی، بیماریهای نقرس (که در آن اسید اور یک خون بیشتر از اندازہ بالامی رود)حداکثر مجاز مصرف گوشت قرمز روزانه برای شما نباید بیشتر  ۲۵ گرم باشد.

سبزیها کلید کسب سلامت هستند

سرطان

مصرف مداوم سبزیها با مقادیر کافی احتمال بروز انواع سرطان ها را تا ۵۰ درصد کم مصرف میکنند و همچنین در جلوگیری . از بروز بیماری هایی چون چاقی، سکته های قلبی، آب مروارید چشم، مرض قند، افزایش چربی خون و افزایش فشار خون مؤثر است. سبزیها حاوی مقادیر بسیار زیادی فیبرهای محلول و غیر محلول، انواع ویتامین های C,A.B، پتاسیم و منیزیم می باشند و در عین حال مقدار چربی و سدیم موجود در آنها بسیار بسیار کم است. دانشمندان علوم تغذیه توصیه میکنند حداقل ۵ بار و ترجیحاً ۷ تا ۱۰ بار و هر بار حدود یک پیمانه سبزی خام یا هر بار نصف فنجان سبزیهای پخته یا ۱/۴ فنجان آب سبزیها مصرف کنید بهتر است مقدار مصرف روزانه سبزیها برای هر فرد حدود ۴۰۰-۴۵۰ گرم در روز باشد.همه سبزی ها آثار بسیار مفیدی برای بدن انسان دارند؛ ولی، بعضی از آنها خواص بیشتری از خود ظاهر می کنند. دانشمندان در مطالعات جمعیتی و منطقه ای دریافته اند مناطقی که بیشتر از سبزی استفاده می کنند، انواع سرطان کمتر مشاهده می شود. بطور مثال پس از مطالعات پژوهشگران دریافته اند سبزیهایی مثل کرفس و بروکلی (نوعی کلم) به خاطر وجود موادی به نام ایزوتیوسیانات باعث از بین رفتن سلولهای سرطانی می شوند. همچنین انواع کلم، خواص ویژهای در جلوگیری، متوقف کردن و حتی از بین رفتن سرطان دارند. گیاه شاهی یا ترتیزک دارای مواد ضد سرطان است که میتواند در جلوگیری از انواع سرطان ریه بسیار مفید باشد. بعضی از سبزی ها دارای مادهای ضد سرطان به نام ایندول – ۳- کاربیتول هستند که از سرطان پروستات، پستان و رحم جلوگیری میکنند؛ از این سبزی ها میتوان کلم دلمه ای، برگ چغندر، بروکلی، گل کلم چینی، کلم پیچ، تربچه، برگ خردل، کاهو، شلغم را نام برد.

منبع: https://www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.