پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

پاکسازی پوست به چه هدفی انجام می شود؟

0

برای پاکسازی پوست یک ماده پاک کننده مناسب لازم است که باید هم حلال در چربی باشد و هم حلال در آب تا بتواند هر دو دسته مواد را در خود حل کرده و از سطح پوست جدا کند؛ بنابراین، بیشتر محصولات پاک کننده مخلوطی از آب و روغن (امولسیون) هستند که یا به شکل امولسیون روغن در آب یا آب در روغن ساخته می شوند.در این مطلب از مجله زیگیل شما را با انواع مواد پاکسازی پوست آشنا می کنیم.

پاکسازی پوست

اهداف اصلی پاکسازی پوست :

 لایه برداری ملایم سلولهای مرده و سطحی پوست و برطرف کردن گردوغبار، مواد آرایشی و چربی اضافی سطح پوست و باز کردن منافذ پوستی برای تنفس و اکسیژن رسانی بیشتر پوست. تحریک سلول سازی پوستی، ایجاد نشاط و آرامش در پوست، آماده کردن آن برای جذب مواد درمانی و مورد نیاز و جلوگیری از احتقان و ایجاد جوش و لک و چروک در صورت. این پاکسازی هم باید روزانه (حداکثر روزی دوبار) و هم هفته ای یک بار به صورت عمیق تر انجام شود.

این مواد باید دارای خصوصیات مشترکی باشند که عبارتند از:  پاکسازی موثر پوست را بدون ایجاد تحریک و حساسیت انجام دهند.به سهولت از روی پوست پاک شده و در آب حل شوند، pH آنها متناسب با pH پوست باشد  PH فاکتور اسیدیته پوست محسوب می شود که هرچه پایین تر باشد، پوست اسیدی تر است؛ ولی، بطور کلی pH طبیعی پوست 6.8 و اسیدی است و به همین دلیل برای رشد میکروب ها و عوامل بیماریزا مناسب نیست

فرآورده های پاکسازی پوست

پاکسازی پوست

شیرپاک کن ها، کرمهای پاک کننده،  لوسیون تمیزکننده،  فومها یا فرآوردههای کف زای صورت، صابونهای آرایشی،  پاک کننده های آرایش چشم.

شیرپاککن ها: معمولاً برای پوستهای خشک و حساسی به کار می روند و یک نوع امولسیون روغن در آب هستند و به دلیل بالاتر بودن مقدار آب آنها نسبت به روغن، به راحتی در آب حل شده و از سطح پوست شسته می شوند.

کرمهای پاک کننده: برعکس شیرپاککن ها، این کرمها روغن بیشتری نسبت به آب دارند و غلیظتر هستند و به راحتی می توان آنها را روی پوست مالید و ماساژ داد که برای پاک کردن آرایش صورت موثرتر هستند و بطورکلی برای پوستهای بسیار خشک، پاکسازی عمیق و پاک کردن مواد آرایشی و چربی پوست به کار می روند.

لوسیونهای تمیزکننده: این لوسیون ها حاوی مواد شوینده در آب بدون روغن هستند که برای پاکسازی پوست طبیعی یا مختلط و یا برای درمان چربی بیش از حد پوست در پوستهای چرب به کار می روند

فوم صورت (مواد کف زا): در این محصولات ماده کف زایی موجود دارد که در آب ایجاد کف کرده و خیلی سریع عمل می کند؛ به جز پوستهای خشک و حساس، برای پاکسازی هر نوع پوست و به ویژه بعد از پاک کردن صورت با یک کرم پاک کننده برای از بین بردن بقایای چربی و مواد آرایشی روی پوست می توان از آن استفاده کرد.

مواد پاک کننده آرایش چشم : استفاده از کرمهای پاک کننده چرب سبب خستگی و تورم چشمها شده و استفاده از صابون نیز سبب خشکی پوست دور چشم می شود. پس به دلیل حساس تر بودن بافت ناحیه دور چشم نسبت به کل صورت، باید حتماً از فرآوردههای مخصوصی چشم که معمولاً به صورت ژل یا امولسیون ساخته می شوند (تا بتوانند مواد محلول در آب و چربی را پاک کنند) و حاوی مواد تقویت کننده و نرم برای پوست هستند، استفاده شود.

صابونهای آرایشی و پاکسازی پوست

پاکسازی پوست11

صابونهای معمولی برای پاک کردن پوست مناسب نیستند زیرا pH قلیایی دارند که با pHاسیدی پوست متناسب نیست و در واقع تنظیم pH پوست را (به دلیل وجود اسیدهایی مانند اسید مانتل، اسید لاکتیک، اسکوربیک و سیتریک اسید) بر هم میزنند و به عمل محافظتی پوست آسیب می رسانند. با روسوب املاح نامحلول این صابونها در سطح پوست احساس خارش، کشیدگی و سوزش در پوست ایجاد می شود.اما صابونهای آرایشی جایگزین ملایم تری برای این صابون ها هستند؛ زیرا، با pH نزدیک به پودست ساخته شده و سبب خشکی پوست نمی شوند. عمدتا این نوع صابونها مخصوص انواع پوست ساخته می شوند و می توانند برای پاکسازی هر نوع پوستی استفاده شوند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.