پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

چگونه در انجام تکالیف مدرسه به فرزندان انگیزه بدهیم؟

0

به فرزندان خود انگیزه بدهید تا حداکثر توانمندی خود را مثلا در انجام تکالیف مدرسه به نمایش بگذارند. پدر و مادر روی عزت نفس فرزندانشان تأثیر فراوان دارند. حرف شما می تواند روی احساس که فرزندان شما از خود دارند و نیز روی کاری که می کنند تأثیر فراوان بگذارد.ما در مجله اینترنتی زیگیل در مورد چگونه در انجام تکالیف مدرسه به فرزندان انگیزه بدهیم، بیشتر توضیح خواهیم داد.

تکالیف مدرسه

 

هرگز توان حرف ها و رفتارتان را دست کم نگیرید.

بسیاری از کودکانی که از انگیزه کافی برای انجام دادن تکالیف مدرسه برخوردار نیستند، خود را در زمینه کارهای مرتبط با مدرسه توانمند نمی بینند. بچه ها به تشویق و حمایت کسانی نیازمندند که بیشترین بها را به عقاید و نظراتشان می دهند. و این اشخاص کسی جز پدر و مادر نیستند.

ممکن است بدون این که بخواهید با اعمال و حرفهایتان اعتماد به نفس بچه ها را خدشه دار کنید. آیا به رفتارهای منفی فرزندانتان توجه بیش از اندازه می کنید؟ وقتی بچه ها نمی درخشند و مطابق میل پدر و مادرشان ظاهر نمی شوند، ممکن است پدر و مادرشان را ناراحت کنند تا حرف های ناصواب بزنند:

«نمی تونی مشق هایت را مثل آدم بنویسی. مگه نه؟»

«چته؟ اگه من نباشم حرکت هم نمی تونی بکنی؟»

«این مثلا مشقه که نوشتی؟» «چته؟ نمیخواهی پیشرفت کنی؟»

و از همه این ها بدتر:

«چرا مثل خواهرت خوب درسں نمی خونی ؟ چرا مثل او موفق نیستی؟»

بدون توجه به این که از رفتار فرزندتان تا چه اندازه ناراحت هستید، حرف هایی از این قبیل روی انگیزه و اعتماد به نفس فرزندانتان تأثیر سو می گذارد. همیشه به این مهم توجه داشته باشید که حمایت مثبت شما می تواند به فرزندانتان انگیزه بدهد و می دهد. هرچه فرزندان شما از توانایی های خود مطمئن تر باشند، میل آنها به موفقیت بیشتر می شود.

تکالیف مدرسه

 

چه گونه با تشویق و تحسین به بچه ها انگیزه بدهیم:

چه گونه با تشویق و تحسین به بچه ها انگیزه بدهیم
از تلاش های فرزندان تان تعریف کنید این که در همه حال یار و یاور فرزندانتان باشید و از آنها در همه حال تعریف کنید مهم است. فقط که وقتی فرزند شما نمره «الف» می گیرد از او تعریف نکنید. بلکه تلاش های همه روزهٔ او را ارج نهید.

توجه داشته باشید این تلاش هاست که موفقیت در مدرسه را ممکن ساخته، زمینه را برای گرفتن نمرات عالی فراهم می کند. بگذارید فرزندان شما بدانند تا چه اندازه به تلاش های آنها بها می دهید.

«خیلی زحمت کشیدی، انشای خوبی نوشتی».

«از این که تکالیف مدرسه ات را به دقت انجام میدهی خوشحال ام.»

«املایت خیلی بهتر شده، از هر ده لغت، هشت لغت را درست نوشته ای، این پیشرفت بسیار خوب است.»

«از این که تکالیف مدرسه ات را به تنهایی انجام می دهی خوشحال ام»

«فکر می کنم خیلی خوب است که از برگه «برنامه روزانه» استفاده می کنی. من به داشتن تو افتخار میکنم»

به فرزندانتان مشخصاً بگویید از کدام کارشان لذت می برید گفتن عبارتی مانند «از این که بدون جر و بحث تکالیف مدرسه ات را انجام می دهی خوشحال ام.» بهتر از گفتن عبارتی کلی مانند «کارت خوب است» است. عبارت اول به خوبی مشخص می کند چه کاری خوب است که بر آن ارج می گذارید.

یادتان باشد که یک در آغوش کشیدن و یا دست نوازش بر شانه زدن تأثیر پیام شما را چند برابر می کند. بهترین راه تشویق کودک این است که به او بگویید تلاش هایش را قدر می نهید.

تکالیف مدرسه

 

از «ابر تحسین» برای انگیزه دادن به فرزندانتان استفاده کنید

راهی برای این که فرزندان شما بدانند از آنها به خاطر کارشان راضی هستید، استفاده از تحسین و تعریف است که به آن نام «ابر تحسین» را داده ایم. به چگونگی استفاده از این تحسین توجه کنید. اول، یکی از والدین از رفتار فرزندش تعریف میکند: «به واقع از تلاشی که برای انجام دادن تکالیف مدرسه ات می کنی راضی هستم، طبق برنامه کارت را انجام دادی، کارت عالی بود، وقتی پدرت بیاید این را به او می گویم، حتما خوشحال می شود.»

دوم، این والد در حضور والد دوم از فرزندش تعریف می کند: «امروز پتی تکالیف مدرسه اش را عالی انجام داد. بدون کمترین شکایتی در راس ساعت تعیین شده مشق هایش را نوشت و به موقع تمام کرد. کارش عالی بود.»

و بالاخره، والد دوم در مقام تعریف از کودک حرف می زند: «از داشتن دختری مثل تو خوشحال ام. افرین به تو».

اگر شما تنها والد فرزندتان هستید می توانید در حضور پدربزرگ، مادربزرگ، یکی از همسایه ها و یا یکی از دوستان خانواده از «ابر تحسین» استفاده کنید. هر کسی که فرزند شما تأیید و تصدیق او را دوست داشته باشد برای این کار مناسب است.

همه بچه ها دوست دارند تحسین بشوند. به خصوص بچه هایی که دیر انگیزه پیدا می کنند به تحسین احتیاج دارند. توجه داشته باشید که تعریف و تحسین شما روی عزت نفس و روحیه فرزند تان اثر مطلوب دارد. با حمایت مثبت ادامه دار بچه ها می توانند به تصویر ذهنی مناسب برسند و با روحیه «من می توانم» تکالیف مدرسه را انجام دهند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.