سلامت

خمیر دندان گیاهی در منزل درست کنید

در کتاب زیبایی شناسی دکتر نافی ذکر شده است که نوفل یکی از مواد خمیر دندان است. نوفل را از جاوه میآورند و زغال پودر شده آن بهترین خمیر دندان است. نوفل دندان را تمیز کرده جرم های دندان را پاک می کند، لثه و لب را به رنگ قرمز دلپذیری در آورده تنفس را خوشبو میسازد.در این مطلب از مجله زیگیل شما میتوانید یاد بگیرید چگونه در منزل خمیر دندان گیاهی بسازید.

خمیر دندان

ساخت خمیر دندان گیاهی با زغال

میزان مصرف نوفل یک قاشق چایخوری است که باید با بزاق دهان ترکیب شود و هنگام خواب شب روی لثه ها مالیده گردد و صبح روز بعد پاک شود نکته ای که باید توجه نمود این است که اگر با دهان باز بخوابید در قاعده دندانها خط سیاهی به جای می ماند که پاک کردن آن مشکل است. بنابراین باید حتماً با دهان بسته خوابید.یک دستورالعمل قدیمی انگلیسی پیشنهاد می کند که «مخلوطی از عسل و پودر زغال دندان را مانند برف سفید می کند». هفته ای یک  بار یا دوبار این کار را انجام دهید.

(1) خمیر دندان توسط توت فرنگی

طرز تهیه : مقداری برگ و ریشه توت را خشک نموده پس بسائید تا به صورت پودر در آید. آنگاه آن را با مقداری گرد گچ مخلوط کنید و با مسواک خشک این مخلوط را برداشته، روی دندان بکشید جرم های دندان را برطرف می نماید. لثه ها را تقویت می کند و مینای دندان را خیلی کمتر از خمیر دندانهای امروز صدمه میزند.

(2) خمیر دندان توسط دم اسب 

طرز تهیه : گیاه دم اسب را خشک نموده و آن را کوبیده گردی بدست می آید. صبح و شب به کمک مسواک روی دندان بکشید جرم دندان را برطرف میسازد.
توجه: این خمیر دندان برای افراد سیگاری بسیار مفید میباشد و به آنها توصیه می شود که از آن حتماً استفاده نمایند.

(3) خمیر دندان توسط تخم رازیانه، زیره سبز،  زیره سیاه

خمیر دندان

طرز تهیه : همه اینها مخلوط شده تشکیل چهار تخم گرم را می دهند که در داروخانه های گیاهی یا عطاری یافت می شود. این چهار تخم را به طور مساوی با هم کوبیده و به همان اندازه از زغال چوب تبریزی یا زغال چوب درخت گنه گنه یا بید را بکوبید و به آن اضافه کنید.به شکل گرد نرمی در میآید که بهترین گرد دندان را تشکیل می دهد. اگر با چنین گردی دندان خود را بشوئید هم مینای دندان پاک و براق می شود و هم لثه را محکم و سالم نگه می دارد.

(4) خمیر دندان توسط برگ کلم

طرز تهیه : مقداری برگ پهن کلم را خشک نموده پس آن را داخل سینی ریخته بسوزانید سوخته ای بدست می آید که جهت شستشوی دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد.توجه: این گرد دندان برای برطرف کردن زردی دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

(5) خمیر دندان توسط لیموی تازه

طرز تهیه: شتشو با مسواک هفته ای یک بار آب لیمو را می توان روی مسواک بمالید و روی دندان بکشید.

توجه: این عمل هفته ای یک بار بیشتر انجام نگیرد.

(6) خمیر دندان توسط میخک و لیمو 

طرز تهیه : گل میخک را در لیمو ترش فرو کنید و آن را در کوره یا زیر آتش بگذارید پس از مدتی آن را بیرون آورده بکوبید گردی بدست می آید که می توانید با آن دندان را شستشو دهید.

(7) خمیر دندان توسط عدس

خمیر دندان

طرز تهیه : مقداری عدسی را سوزانده پس بسائید گردی بدست می آید که جهت مسواک زدن به دندان مفید می باشد.

(8) خمیر دندان توسط سوخته انجیر

طرز تهیه : مقداری انجیر خشک را بسوزانید سپس بسائید با سوخته انجیر روزی سه بار دندان را مسواک کنید جرم دندان را پاک می کند و دندان را سفید

(9) خمیر دندان توسط ترب سیاه 

طرز تهیه: 30 گرم ترب سیاه را به مدت 2 روز در یک لیتر شراب با 30 گرم تخم رازیانه و ۱۵ گرم پونه کوهی بخیسانید. خمیر دندانی بدست می آید که جهت شستشو بسیار مفید است.

(10) خمیر دندان توسط زنبق – زنبق

طرز تهیه : گیاه زنبق را داخل هاون ریخته و پس آنرا بکوبید پودری بدست می آید که برای سفید شدن دندان بسیار مفید می باشد.
توجه: به سیگاریها توصیه می شود که سعی کنند از این پودر استفاده نمایند تا جرم دندان ناشی از استعمال سیگار برطرف شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.