پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

مسمومیت ها و انواع و کمک های اضطراری

0

اولین کاری که در کلیه مسمومیت ها باید انجام داد خالی کردن معده است. این کار را می توان با خورانیدن مقدار زیادی آب گرم حاوی تریاق (ضدسم) مخصوص سم مزبور و نیز قلقلک دادن سقف دهان با پر یا انگشت انجام داد. شستشوی معده باید چند مرتبه صورت گیرد. اگر دهان وگلو نسوخته باشد، لولهای لاستیکی را از راه حلق وارد معده کرده مقدار زیادی آب گرم از این راه به داخل معده وارد می کنند تا معده بکلی پر شود.در این مطلب از مجله زیگیل برایتان از انواع مسمومیت ها می گوییم.

 

مسمومیت

کمک های نخستین به هنگام مسمومیت ها چیست؟

باید در این مواقع بیمار را روی شکم بخوابانند و سر لوله را که از دهان بیرون است پایینتر از سطح معده قرار دهند و بدین ترتیب کلیه محتویات معده را خارج کنند. در موارد ضروری و فوری خردل، نماد معمولی یا پودر زاج سفید را به عنوان داروی قی آور به نسبت یک قاشق مرباخوری از یکی از آنها در یک لیوان آب به بیمار بخورانند. محلول صابون در آب نیمگرم نیز قی آور ساده ای است. اگر هیچ گونه داروی قی آوری در دسترس نباشد آب سرد به مقدار زیاد به مسموم بنوشانند و با تحریک گلو او را به استفراغ وادارند. پس از شستشوی معده، که شرح آن گذشت، سفیده تخم مرغ، شیر یا شربت قند به مقدار زیاد به مسموم بدهند. این مواد باعث نرم شدن مخاط معده شده آن را به کار وامی دارند. رودهها را باید با آب گرم تنقیه و شستشو کرد تاسموم محود در آنها دفع شوند (می توان کمی نمک معمولی به آب تنقیه اضافه کرد). اگر بیمار به حد کافی قوی است، حمام داغ و ضماد داغ دفع مواد را از راه پوست تسریع می کنند

 

مسمومیت با جیوه

مسمومیت

در مسمومیت از مواد سمی جیوه ای شیر یا سفیده تخم مرغ را که در آبگرم کاملا زده باشند از راه تنقیه وارد رودهها می کنند تا بیمار آن را در خود نگاه دارد. این نوع تنقیه خاصیت تخریبی سم فلزی را خنثی می کند. در تمام موارد، شخص مسموم باید از خوردن غذا امساک کند و فقط آب میوه رقیق بنوشد تا کلیه سموم از بدنش دفع شده مخاط آسیب دیده دستگاه گوارشی ترمیم گردد. در مواقعی که غشای داخلی مزبور سوخته باشد. آب میوه موجب ازدیاد دردسوختگی میشود مگر آنکه آن را بسیار رقیق کنند. آب میوه رقیق شده در موارد خفیف می تواند بر آثار مخرب سموم اثر ضدسم داشته باشد تریاق (ضدسم) موقعی مؤثر واقع می شود که بلافاصله مورد استفاده قرار گیرد.

 

مسمومیت سموم قلیایی

برای خنثی کردن اثر سموم قلیایی از محلول سرکه استفاده کنند. شیر و سفیده تخم مرغ را در هر موردی می توان به کار برد زیرا این مواد سم را رقیق کرده بتدریج از بافتها به خارج دفع میکند. سموم مخدر مانند تریال، مرفین، بلادون، دیژیتال، قارچهای سمی، بتومائین، الکل، استری کنین و غیره باعث از بین رفتن هوش و ادراک، خرناس، سرخی صورت، گرفتگی عضلات و هذیان میگردند. اگر شخص مسموم مدهوش است باید به او تنفس مصنوعی بدهند. بعلاوه به گردن، سینه و سایر قسمتهای بدنش آبسرد بپاشند . مالش بدن با آب نمای سرد در تجدید حیات و فعالیت حیاتی مسموم اثر بسزایی دارد. از قهوه بدون شیر نیز میتوان به عنوان محرک استفاده کرد.

 

مسمومیت با ارسنيك، فسفر، جوهر گوگرد، اسید فنیک، جوهر نمک

مسمومیت

معمولا حالت اغما ایجاد نمیکنند لیکن موجب درد شدید در ناحیه مری، معده و شکم شده سپس حال استفراغ و خفگی به مسموم دست میدهد. بعضی از این سمها لب، دهان و مری را میسوزانند. این سوختگیها را با جوش شیرین یا پودر گج می توان درمان کرد. سایر تدابیر درمانی همانهایی هستند که برای سمهای قلیایی و اسیدی گفته شده است. در تمام موارد مسمومیتهای شدید باید هرچه زودتر طبیب را بربالین مسموم حاضر کنند .

 

مسمومیت از پتومائین

در نتیجه خوردن گوشت، ماهی، پنیر، بستنی و سایر غذاهای حیوانی فاسد تولید می شود. علایم معمولی این مسمومیت عبارت اند از ضعف شدید، پایین آمدن درجه حرارت بدن ودرد دستگاه گوارشی. معمولا طبیعت سعی می کند تا با استفراغ واسهال مواد سمی را به خارج دفع کند. بنابراین باید با نوشیدن مقداری آب گرم و تنقیه آبگرم این کار را تسهیل کرد. درمان مسمومیت از پتومائین شباهت زیادی با درمان سایر مسمومیتها دارد. بعلاوه پس از آنکه معده و روده ها بخوبی پال و شستشو شدند بیمار باید مقدار زیادی آب خنک مخلوط با آب میوه های ترش بخورد. این کار بمراتب بهتر از خوردن داروهای ضد عفونی کننده سمی است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.