پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

سن بلوغ و مشخصات روانی بلوغ در دورهٔ نوجوانی

0

با توجه به این که این علائم نباید تعمیم داده شود معذلک می توان پاره ای مشخصات معمول روانی سن بلوغ و نوجوانی را به طور عمومی طرح کرد. البته لازم است به یاد داشته باشیم که کودکان با یکدیگر متفاوتند، برخی از آنان دورهٔ بلوغ و نوجوانی را، دشوار می یابند، در حالی که برای تعدادی دیگر، این مرحله، هیچ گونه مشکلی به همراه ندارد.ما در مجله اینترنتی زیگیل در مورد سن بلوغ و مشخصات روانی بلوغ در دورهٔ نوجوانی بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

سن بلوغ

مشخصات معمولی سن بلوغ عبارتنداز:

بازگشت دوبارهٔ منفی گرائی و لجبازی طبیعی سنین یک تا سه سالگی، گستاخی، بی ثباتی در حالات، کج خلقی و میل به انزواطلبی و خلوت. حالت اخیر یعنی گوشه گیری فرد عکس علاقمندی او به جمع و گروه وشلوغې، در یکی دو سال قبل از بلوغ است. نوجوان در سن بلوغ معمولاً دارای احساس خستگی، (برخلاف انرژی وافر یک سال قبل)، رؤیا فرورفتگی، بی قراری و بی حوصلگی، همراه با بی میلی و اکراه در کار کردن، است. در این دوره اغلب پسران اعتماد به نفسی ندارند، و حال آن که یک یا دو سال قبلی فکر می کردند، همه چیز را می دانند.

در دوران بلوغ، دختران، به نوعی حساسیت دربارهٔ ظاهر خود مبتلا می شوند؛ آنها تمایل پیدا می کنند که شبیه دیگران باشند و والدینشان همانند دیگر والدین لباس بپوشند؛ از همین رو، رغبت به آرایش کردن صورت و موی سر در آنها پدید می آید.

پسران نیز ممکن است به دلیل تقلید، موهای خود را بلند کنند. نوجوانانی که از نظر عاطفی و هیجانی ناپخته اند، احساس می کنند که باید سیگار کشیده و مانند آنها رفتار کنند (چون بزرگترها را در حین انجام چنین اعمالی دیده اند) آنها دربارهٔ اختلاف های احتمالی جنسی اضطراب دارند. به ویژه اگر بلوغ به تأخیر افتاده باشد؛ همچنین دربارهٔ جوش صورت، چاقی و پاهای دراز و زشت خود نگرانند. پسران ممکن است به این دلیل که دختران هم سالشان خیلی زودتر بالغ شده اند، دچار دلهره شوند.

 

سن بلوغ

نگرانی های سن بلوغ

در اوان نوجوانی، نگرانی معمولی است، مانند اضطراب دربارهٔ موقعیت، محبوبیت، کار، پول و مادیات، موقعیت اجتماعی و سلامت. نوجوانان اغلب از ((خودنمائی )) و تظاهر می ترسند، زیرا به آنچه دیگران دربارهٔ آنها می اندیشند، علاقمند و دربارهٔ آن نگران و دلواپسند، بنابراین از این که احمقانه عمل کنند و یا ساده و بی دست و پا به نظر برسند، در هراسند. آنها به خصوص دربارهٔ مسائل جنسی بسیار نگران و دلواپسند.

پسران به خاطر بزرگ شدن سینه ها، انزال های شبانه، قد و قامت کوتاه و یا ناتوانی در امر ورزش ؛ و دختران در مورد قد زیاد بلند، و عدم جذابیت و نامنظمی عادت ماهانه خود بسیار نگرانند. نوجوانان اغلب زشت و بی قواره هستند: زود رنگشان سرخ شده، و بسیار خجالتی می باشند.

سن بلوغ

 

آنها اعمال و اطوار نامطبوعی دارند. حالشان به سرعت از گریه به خنده، و از غش غش خندیدن به های های گریستن تغییر می کند. همچنان به ظاهر خویش علاقمندند، و برای مورد تأیید واقع شدن تلاش می کنند، به نحوی که ممکن است به سیگار کشیدن و تقلیدهای دیگر دست بزنند، هر چند که در نهان از آن متنفرند، آنها شدیداً به تبعیت و تطابق با اعمال و نگرش های گروه همسال خود اصرار می ورزند و مایلند که در فعالیتهای جمعی، گروه های اجتماعی ، مذهبی، سیاسی،و مباحثه و گوناگون شرکت جویند ولی در صورتی که زمینه های خانوادگی نامطلوبی داشته باشند، به گروه های بزهکار می پیوندند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.