پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

دوقلوها و زمینه تاریخی دوقلوزایی در کشورهای مختلف

0

در بریتانیا میزان تولد دوقلوها یکی از هر ۸۷ زایمان، سه قلوها یکی از هر ۸۷زایمان و چهارقلوها نیز یکی از هر ۸۷زایمان است. در بریتانیا در هر سال حدود ۱۰٫۰۰۰ (۵۰۰۰ جفت) دوقلو متولد می شود.ما در مجله اینترنتی زیگیل در مورد دوقلوها و زمینه تاریخی دوقلوزایی در کشورهای مختلف، بیشتر توضیح خواهیم داد.

دوقلوها

 

در نیجریهٔ غربی تولد دوقلوها ۱۵/۱ درصد از کلی زایمان ها را به خود اختصاص می دهد. میزان دوقلوها در بین سیاهپوستان امریکائی به مراتب بیش از بقیهٔ امریکائیها است، و اما در ژاپن، به ندرت این اتفاق می افتد. این تفاوت ها صرفاً به دوقلوهای ناهمسان مربوط می شود، وقوع دوقلوهای همسان همواره ۳ در هر هزار زایمان است. یک زن روسی در مسکو 66 کودک از ۲۷ زایمان خود داشت، که شامل : 4 چهارقلو، ۷ سه قلو و ۱6 دوقلو بودند. بزرگترین کودکان دوقلو که زنده ماندند، 4/075و ۵/۱۸۰ کیلوگرم و جمعاً ۹/۲۵۵ کیلوگرم (۲۰/۶ پوند) وزن داشتند.

احتمالاً عامل ژنتیکی در ایجاد دوقلوهای ناهمسان دخالت دارد که البته گاه به عوامل ارثی منتقل شده از جانب مادر نیز مربوط می شود. مادری که دوقلو دارد، احتمالا ۳ تا ۱۰ بار بیش از جمعیت عادی امکان زایمان دوقلو دارد. وقوع دوقلوهای ناهمسان با سن مادر و مشابهت او، افزایش می یابد. این امر در بین طبقات پایین بیشتر اتفاق می افتد، برای یک زن ۳۵ تا 40 ساله، احتمال داشتن دوقلو سه برابر یک زن ۲۰ ساله است، پس از تولد فرزند پنجم، احتمال داشتن دوقلو ۵ برابر است، در کشور فنلاند، وقوع حاملگی های دوقلو در ماه ژوئن بیشتر از هروقت، و در ماه ژانویه کمتر از بقیه اوقات است.

گفته می شود در زمان جنگ کمتر احتمال زایمان دوقلو وجود دارد، و بالاخره امکان زایمان دوقلو در سه ماه پس ازدواج، بیشتر از همیشه می باشد. به کار بردن گنادوتروفین به منظور ایجاد اشکال مختلف عقیم ساختن، به ویژه به مقدار زیاد، ممکن است حاملگی چندگانه را موجب گردد.

زمینهٔ تاریخی

 

دوقلوها

درگذشته دوقلوها را با خرافات می نگریستند و البته هنوز هم در بین قبایل بدوی این اعتقادات وجود دارد. آنها تصور می کردند دوقلوها بر آب و هوا، حاصلخیزی و پیروزی در جنگ اقتدار دارند. در پاره ای از فرهنگ ها، این فکر وجود داشت که هیچ مردی در یک زمان نمی تواند پدر بیش از یک فرزند باشد، بنابراین مادر دوقلوها را خیانتکار می دانستند.

سکنهٔ اولیهٔ ژاپن و استرالیا و قبایل بدوی اسکیمو و افریقایی همچنین سرخ پوستان امریکای شمالی و جنوبی یکی و یا هردو کودک دوقلو را می کشتند. در گینهٔ جدید، وقتی یکی از دوقلوها بمیرد، تصویر چوبی این کودک را به خواهر یا برادر بازمانده اش می دهند.

دوقلوهای مشهور عبارتنداز:

کاستور و پلوس، ژمولوس و رموس، یعقوب و اسحق، و ایولا و سباستین، تواییل دام و تواییل دی. برای شرح زندگی جالب و جذاب دوقلوهای مشهور سیامی ، چانک و انگ به کتاب هانتر ( ۱۹۹) و به خلاصه ای از آن در کتاب (( درس هائی از کودکی )) رجوع کنید.

 

دوقلوزایی

 

دوقلوها

دوقلوهای همسان (یک سلولی) در نتیجهٔ بارور شدن یک اوول به وجود می آیند. دو قلوهای ناهمسان (برادر وار) دوسلولی هستند. سه قلوها. یک سلولی، دوسلولی و سه سلولی می باشند، که از یک، دو، و سه اوول به وجود می آیند، دوقلوهای بهم چسبیده را نمی توان با آزمایش پلاسنتا و غشاء به خوبی تشخیص داد. بهترین شیوهٔ تشخیص آن، تعیین دقیق و ریز گروه های خونی است.

روشهای دیگر، از جمله مقایسهٔ نقوش کف دست، نمونهٔ عنبیهٔ چشم، رنگ چشم، رنگ و جنس مو، جعد مو، شکل بینی، گوش، لبها و انگشتان هیچ کدام در حد رضایت بخش نیست دوقلوهای همسان شباهت بسیار نزدیکی در این ویژگیها دارند و تقریباً به طور ثابت از یک جنسی می باشند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.