روانشناسیزناشوییموفقیت

بلوغ روحی و تاثیر آن در ازدواج چیست ؟

آیا میتوان فهمید فردی از لحاظ روحی رشد و نمو کرده است یا نه؟ چند علامت را در نظر میگیریم.در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل درباره بلوغ روحی صحبت میکنیم.

 

شخص بالغ باید در درجه اول بصیر و مآل اندیش باشد. بتواند از طریق صحیح و حقیقی ارزش خود و دنیای مجاورش را بسنجد.

 

علائم بلوغ روحی

بلوغ روحی

هنگامی که جوان هستیم در یک دنیای وهم و خیال و عدم واقعیت زندگی می کنیم. خود را یگانه منتخب،  رباینده دل ها و قهرمان مجسم می کنیم و یا بالعکس مبغوض و خوار و ذلیل و به مشابه جوجه اردک زشت تلقی می کنیم.

 

هر چه بزرگتر می شویم خود را بهتر می شناسیم، و یاد گیریم که چگونه ارزش حقیقی خود را بسنجیم. به قدرت و ضعف خود پی میبریم  ارزش حفیقی خود را چگونه بسنجیم وبصیرت حاصل می کنیم.

 

بزرگتر که می شویم مآل اندیش هم می شویم. یاد می گیریم که چگونه از راه حقیقت با حقایق زندگی رو به رو شده و نتایج اعمال خود را پیشبینی کنیم یاد میگیریم که چگونه نتایج احتمالی رفتار و سلوک خود را بینیم.

 

به هیچ وجه اجازه نمی دهم امیال ما بر افکار و اعمال حکمفرمائی کند. فرد بالغ از لحاظ روحی در خود حس استقلال بوجود می آورد وقتی که بزرگ می شود خود قادریم کارها را انجا داده، قضاوت کرده و تصمی گیری شیمیایی مانند امنیت می باشد.

 

برخی افراد به توانایی خود اعتقادی ندارد. بنابراین به دیگران تکیه کرده و جهت حمایت و معاونت ناظر به دیگران می باشد.

 

شخصی که به بلوغ روحی رسیده به نفس خود متکی بوده و در رفتار و اعمال خود مسئولیت را قبول می کند و برای فرار از حقایق متوسل به خیالات خام، تخیلات واهی و یا وسائل تسکینی و تحریک مصنوعی نخواهد شد.

 

یکی دیگر از علائم رشد و بلوغ روحی توانائی نشان دادن و سهیم بودن در عشق و محبت و در حقیقت حمایت کردن دیگری است.

 

در دوران شیر خوارگی و طفولیت احساس عشق اصولا متوجه به خود است. طفل اشیاء را برای خود می خواهد و آنها را برای ارضاء امیال و احتیاجات خود طلب می کند.

 

عشق در زمان بلوغ روحی

بلوغ روحی

طفل به اشکال با دیگران شریک و سهیم می گردد ولی عشق فرد بالغ مشخصات دیگری دارد.

 

ذاتاً میل دارد که با فرد دیگر سهیم باشد چه از نقطه نظر فکر و احساسات و چه از نقطه نظر ایده آل. میل دارد که نه فقط خوشحال باشد بلکه خوشحال بکند، نه فقط از محبوب خود راضی باشد بلکه او را نیز ارضاء کند.

 

این یک نمونه عشقی است که برای روابط زناشوئی لازم می باشد. افکار و احساسات رسیده و کامل منجر به اعمال و رفتار کامل نیز می گردد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.