داستان کوتاهروانشناسی

عیب جویی در زندگی مشترک چه مشکلاتی به همراه دارد؟

یکی از خطرناکترین موارد عیب جویی این است که زنی به وجه ناپسند شوهرش را با دیگران مقایسه کند مثلاً بگوید: «تو چرا نمی توانی بیشتر پول در بیاوری؟ از آن وقتی که تو رتبه و اضافه حقوق گرفته ای فلان همکارت سه رتبه دیگر گرفته است!»در این مطلب از مجله زیگیل برایتان راجع به عیب جویی می گوییم.

 

عیب جویی چه تاثیری بر همسرتان می گذارد؟

 

عیب جویی

 

ممکن است زن بگوید «برادر من چون راه پول در آوردن را میداند استطاعت آن را دارد که برای زنش جواهر و لباس گران قیمت بخرد. اما تو فقط به اندازه بخور و نمیر در می آوری.»

 

یا آن که بگوید «اگر من زن فلان کس شده بودم حالا در تجمل و ناز و نعمت زندگی میکردم.» این جملات از فرو کردن چاقو در اعماق یک زخم و چرخاندن آن برای مرد دردناکتر است.

 

شکایت کردن، ناله کردن، مقایسه نمودن، تحقیر و تمسخر کردن، دنبال موضوعی را چسبیدن و مرافعه راه انداختن از انواع عیب جویی است.

 

عیب جویی مثل شربت های مخدر است که خوردنشان خطرناک و نخوردنشان غیرممکن است. نق زدن عادت مذمومی است که ترک آن بسیار مشکل است.

 

داستانی از اثرات بد عیب جویی

 

عیب جویی

 

مثلاً شوهری که بعد از بیست و پنج سال جان کندن و سخت کارکردن موفق شده است خانه ای بخرد و در لحظه ای که به خانه جدید نقل مکان می کنند زن گمراهش اخم ها را در هم بکشد و بگوید:

 

«که چرا خانه ای مثل خانه فلان آقا و خانم نخریده ای؟» این زن به مرضی مزمن و زشتی مبتلاست که هیچ چیز موجبات رضایت و خوشی او را فراهم نمیکند و شوهر بدبخت نیز در آتش بداخلاقی زن میسوزد.

 

کمتر اتفاق می افتد که زن و شوهری در دوران زندگی با هم اختلاف نظرهای کوچک و جزئی نداشته باشند. اما زن و شوهر سالم که عقلی سالم و طبیعی نیز دارند هرگز اختلافشان چندان شدید و قوی نیست

 

که موجب گسستن ازدواج آنها بشود عیب جویی دائم و بیحد و حصر اعصاب و روحیه شاداب ترین مردها را خرد و خسته میکند.

 

نظر پرفسور استیونسون در مورد عیب جویی

 

عیب جویی

 

پرفسور ذکتر ساموئل استیونسون اخیراً در دانشگاه ویرجینیا نطقی ایراد کرد و ضمن آن چهار آزادی برای مردها خواست:

 

آزاد بودن از نق نق کردن زن، آزادی از اتومبیلرانی برای خانم، آزادی استراحت در لباس کهنه خویش بعد از آن که پس از یک روز پرمشقت به خانه مراجعت میکند، و آزادی از سوء هاضمه.

 

منظور دکتر استیونسون آن است که غذاهایی که خانم در خانه تهیه میکند باید مطبوع و پخته و سریع ال هضم باشد.

 

البته دلایلی چند وجود دارد که چرا زنها به شوهرشان نق نق می کنند. بعضی اوقات کج خلقی و بداخلاقی زن به علت کسالت جسمی است

 

همانطور که بازدید مرتب از اتومبیل ما را از خوب کارکردن آن مطمئن میسازد مراجعه به دکتر و معاینه دقیق و کامل نیز سلامتی افراد را تضمین می کند.

 

به مصداق «عقل سالم در بدن سالم است، باید هرچند یک بار به طبیب مراجعه کرد و از صحت بدن و اعضاء مطمئن شد. خستگی دائمی و فرسودگی نیز بیشتر اوقات به شکل بداخلاقی و ترشروی خود را ظاهر می کند.

 

معالجه آن این است که زن خانه با تدبیر و لیاقت کارها را طوری تنظیم کند تا کمتر خسته شود یا علت خستگی را پیدا کند و در دفع آن بکوشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.