پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

غدد داخلی و عملکرد هيپوتالاموس

0

غدد داخلی ،  غده ای است که هورمون های خود را به درون بدن می ریزد. چون هورمون ها به جریان خون وارد می شوند، به تمام سلول های بدن می رسند. هر هورمون اندام های هدف معینی دارد که بر آنها تأثیر می گذارد، یعنی به آنها می گوید که چه کار کنند و چه موقع وارد عمل شوند. ما در مجله اینترنتی زیگیل در مورد غدد داخلی و عملکرد هيپوتالاموس بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

غدد داخلی

 

در اینجا فقط سه غده از دستگاه غدد داخلی مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

 

غدهٔ هیپوفیز، غدد ادرنال، و غدد جنسی، دربارهٔ هیپوتالاموس که بخشی از مغز به شمار می آید نیز در اینجا بحث خواهد شد چون در تنظیم ترشحات غدهٔ هیپوفیز نقش دارد.

 

غدهٔ هیپوفیز

 

غدد داخلی

 

غدهٔ هیپوفیزیک دومه اینچ درازا دارد. و کمتر از یک دوم گرم  وزن دارد، و در قاعدهٔ مغز قرار گرفته است. هیپوفیز را باید یکی از غدد داخلی اصلی دانست که هورمون های ترشح شده توسط آن رشد را کنترل می کنند.

 

در اینجا به بحث دربارهٔ شناخته شده ترین هورمون های هیپوفیز و کارکردهای انها خواهیم پرداخت.

 

هورمون محرک غدهٔ جنسی توسط هیپوفیز قدامی ترشح می شوند و بر کارکرد گونادها (یا غدد جنسی) تأثیر می گذارند. دو هورمون محرک غدهٔ جنسی وجود دارد. هورمون تحریک کنندهٔ فولیکول FSH  و هورمون سازنده جسم زرد LH سبب رشد سلولهای تخم در تخمدان ها و اسپرم در بیضه ها می شوند.

 

در جنس مؤنثFSH و  LH تولید و رهاسازی هورمون زنانه ساز استروژن و نیز هورمون پروژسترون را کنترل می کنند که هر دو در تخمدان ها ساخته می شوند. در جنس مذکر، LH  تولید و رها سازی هورمون مردانه ساز تستوسترون توسط بیضه ها را تحت کنترل دارد.

هورمون رشد که به آن هورمون رشد انسان HGH یا هورمون محرک بدن (SH) اطلاق می شود بر رشد کلی و شکل گیری استخوان بندی تاثیر می گذارد. کمبود آن سبب کوتولگی و زیادی آن سبب غول پیکری می شود.

علاوه بر آن، هیپوفیز هورمون مولد شیر، یا هورمون محرک جسم زرد را که محتوی هورمون پرولاکتین است ترشح می کند که بر ترشح شیر از غدد پستانی تأثیر می گذارد.

گونادها یک غدد داخلی دیگر

 

غدد داخلی

 

گونادها، یا غدد جنسی، شامل تخمدان ها در زن و بیضه ها در مرد هستند. تخمدان در زن گروه کاملی از هورمون ها را که با عنوان استروژن ها شناخته شده اند، ترشح می کند که سبب تحریک رشد اندام های جنسی و پدیداری ویژگی های جنسی ثانویه، از قبیل رشد موهای زهار و رشد پستان ها، و توزیع چربی در بدن می شود.

 

علاوه بر این، تخمدان ها هورمون زنانهٔ پروژسترون را نیز ترشح می کنند. تولید این هورمون پس از آزاد شدن تخمک بر اثر پارگی فولیکول تخمدان آغاز می شود. هنگامی که در زمان تخمک گذاری سلول تخم از فولیکول خارج می شود، باقیماندهٔ سلولهای فولیکولی به سرعت تکثیر  شده و حفرهٔ حاصل را پر می کنند.

 

این تودهٔ سلولی تازه، جسم زرد خوانده می شود و در بخش بعدی چرخه قاعدگی به ترشح پروژسترون می پردازد.

 

اگر تخمک بارور نشود، جسم زرد تجزیه و ترشح پروژسترون در آماده سازی رحم برای حاملگی و ادامهٔ حاملگی نقش اصلی را به عهده دارد.

بیضه ها در جنس مذکر بر اثر تحریک ناشی از LH ترشح شده از غدهٔ هیپوفیز تولید هورمون مردانه ساز تستوسترون را آغاز می کنند. این هورمون مردانه مسؤل رشد اندام های جنسى مذکر است.

قضیب، بیضه دان، اپیدیدیم، غدهٔ پروستات، و کیسه های منی. هم ترشح FSH و هم LH از هیپوفیز سبب تحریک تولید و رشد سلول های اسپرم می شود. علاوه بر این، تستوسترون مسؤل رشد و حفظ ویژگی های جنسی ثانویهٔ مردانه، شامل رشد عضلات و استخوان بندی، تغییرات صدا، و موی صورت و بدن نیز هست.

 

با رسیده شدن تخمدان، سطح هورمون های استروژن تخمدانی به نحو بارزی افزایش یافته و رفته رفته در سطح آنها تغییرات چرخه ای مراحل مختلف چرخهٔ قاعدگی پدیدار می شود.

 

سطح هورمون های مردانه ساز در جریان خون دختران تنها اندکی افزایش می یابد. با رسیده شدن بیضه ها در جنس مذکر، تولید تستوسترون به نحو بارزی افزایش می یابد، در حالی که افزایش سطح استروژن ها بسیار جزیی است.

 

نسبت سطح هورمون های مردانه به زنانه تا حدودی مسؤل رشاد ویژگی های مذکر یا مونث در افراد است. در مواردی که نسبت این دو در کودک در حال رشد بهنجار نیست، ممکن است در رشد صفات مردانه یا زنانهٔ مورد انتظار انحراف حاصل شود.

 

فرد مذکری که به کمبود اندروژن و افزایش استروژن دچار است ممکن است علایم کاهش توانایی و میل جنسی و نیز بزرگی پستان ها در او پدیدار شود. افزایش اندروژن در فرد مؤنث نیز ممکن است به رشد موهای بدن و صورت، ایجاد دستگاه و قدرت عضلانی مردانه، بزرگ شدن خروسه یا سایر ویژگیهای مردانه منجر شود.

 

غدد ادرنال و هیپوتالاموس

 

غدد داخلی

 

غدد ادرنال درست روی کلیه ها قرار گرفته اند. در زن ها، میزان اندکی از اندروژن ها ( هورمون جنسی مردانه ساز) و استروژن (هورمون جنسی زنانه ساز) را ترشح و پس از یائسگی تا حدودی فقدان استروژن تخمدانی را جبران می کنند.

 

هر چند، غدد ادرنال در مردان نیز استروژن تولید می کنند، ولی مقدار اندروژن تولید شده بیشتر است.

هیپوتالاموس ناحیهٔ کوچکی در پیش مغز، تقریباً به اندازهٔ یک تیله است. هیپوتالاموس به عنوان مرکز کنترل انگیزش و هیجان، کارکردهایی از قبیل شیردهی (تولید شیر)، بارداری، چرخه های قاعدگی، تولید هورمون ها، نوشیدن، خوردن، و پاسخ و رفتار جنسی را تنظیم میکند.

 

و از آنجایی که هیپوتالاموس مرکز درد و لذت مغز نیز هست.تحریک الکتریکی آن می تواند سبب پدیدار شدن احساسات و افکار جنسی شود.

 

هیپوتالاموس در تولید و تنظیم هورمون ها نقش عمده ای به عهده دارد. ماده ای شیمیایی به نام هومورن آزاد کنندهٔ هورمون محرک غدد جنسی توسط هیپوتالاموس تولید می شود تا ترشح FSH و LH از هیپوفیز را کنترل کند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.