اخبار روز

آیا بیماری دیابت بر ناتوانی جنسی تاثیر دارد؟

بیماری ديابت، هم عوامل ژنتيکی و هم عوامل کلينيکي (بالينی) روی اختلالات مربوط به قند (گلوکز) که بدنبال آن ایجاد می شود، تأثیر دارند. بطور کلی بیماران دیابتی که قبل از بیماری و استفاده از انسولین رنج نمی برند، ولی ناتوانی جنسی داشته اند، همچنان ناتوان باقی خواهند ماند.ما در مجله اینترنتی زیگیل در مورد آیا بیماری دیابت بر ناتوانی جنسی تاثیر دارد، بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

بطوری که در مردان ناتوان از نظر جنسی و دیابتیک این شکل ناتوانی شایع تر از سایر عواقب از قبیل رتینوپاتی (اسیب رتین چشم) و یا نفروپاتی (اسیب به نفرون های کلیه) می باشد. تخمین زده شده که نصف مردان دیابتی یعنی2تا 2/5  میلیون نفر در امریکا از ناتوانی جنسی شکایت دارند.

 

برای فهم ارتباط بیماری دیابت و ناتوانی جنسی نیاز به آزمایشات بالینی خاص است.

 

بیماری دیابت

 

همچنین لازم است عوامل تولیدکننده اختلال در الت تناسلی شناسایی شوند. بدون این اطلاعات بی تردید از آسیب های احتمالی دیابت نمیتوان، جلوگیری کرد.

 

برای روشن تر شدن مسئله چند سئوال مطرح می شود:

 

۱- در بیماران دیابتی چه آسیب فیزیولوژیکی در تناسلی ایجاد می شود؟

 

۲- چرا بیشتر عوارض از قبیل میکروآنزیوپاتی (آسیب عروقی مویرگی و کوچک) رتینوپاتی (رتین چشم آسیب میبیند) و نر و پاتی (آسیب اعصاب) معمولا در دیابت اتفاق میافتد؟

 

۳- چرا ناتوانی جنسی علیرغم پیشرفت در معالجه دیابت تقلیل نمی یابد؟

 

۴- چرا ناتوانی جنسی در این افراد با افزایش سن زیاد می شود؟

 

۵- ایا ناتوانی جنسی در دیابت بعنوان یک عارضهٔ مشخص بیماری قلمداد می شود و یا اینکه علت روانی دارد؟ (یعنی اینکه شخص مبتلا به یک بیماری مزمن از نظر روانی احساس خوب بودن و سالم بودن ندارند).

 

پاتوفيزيولوژی بیماری ديابت

 

بیماری دیابت

 

برای اینکه نعوظ ایجاد شود، مجموعه ای از عوامل بسیار پیچیده فیزیولوژیک، روانی و روحی لازم است.

 

وجود سیستم اعصاب حسی و حرکتی سالم، گردش خون سرخرگی و سیاهرگی متناسب در آلت تناسلی و عملکرد درست هورمونی در محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – گونادها الزامی می باشد.

 

اختلال در هر عامل فوق بدنبال بیماری دیابت تولید می کند.

 

 

بیماری دیابت

 

عوامل روانی نیز به دو شکل اولیه و ثانویه خود را نشان می دهند. در صورتی که علاوه بر آسیب جسمی عامل روانشناسی دیگری اضافه شود، شدت ناتوانی بحدی خواهد بود که فرد تمایل به نزدیکی را بسیار کم کرده و یا از دست خواهد داد.

 

در صورتی که استفاده از انسولین، عوارض عضلانی و ضعف عضلات و سایر اسیب های دیابت سراغ فرد بیاید و سن نیز رو به افزایش باشد، باز هم ناتوانی جنسی شدیدتر خواهد بود.

 

بنظر می رسد نوعی ضعف عمومی بر افراد دیابتیک حاکم باشد که مانع فعالیت عادی انها می شود. روی اوردن به انواع داروها، ویتامین ها سفارش های افراد عادی در مورد گیاهان دارویی و تقویت کننده جنسی در این افراد دیده می شود که گاهی عمل به نسخه های غیرقانونی افراد، آسیب های موجود را بدتر می کند.

 

اساسا افراد دیابتیک هر قدر ناتوانی جنسی و جسمی ناشی از بیماری را بیشتر لمس کرده باشند، ضعف روانی و از دست دادن انگیزه روانی در آنها برای میل جنسی و نعوظ کافی و دخول مناسب قوی تر می شود. در نهایت سیکل معیوبی تشکیل خواهد شد که روز بروز بیمار بدتر می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.