پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

علائم پیر شدن پوست را بشناسید

0

یکی از بهترین راهها برای کاهش تمایل به کرمهای ضد چروک، فهم این مطلب است که پیر شدن پوست بسیار پیچیده تر از آن است که بتوانیم تصور کنیم.در این مطلب از مجله زیگیل شما را با پیر شدن پوست آشنا می کنیم.

پیر شدن پوست

محققین میگویند که علایم قابل مشاهدهٔ پیر شدن پوست بر سطح پوست – چین و چروک های عمقی، خطوط و تغییر رنگها – فقط یک جنبه از اتفاقات مختلف است.

با کمال تعجب، پوست چرمی خشن و لکه های کبدی قهوه ای مستقیماً ناشی از نور خورشید هستند و پیش زمینهٔ ژنتیکی ندارند.

چیزهایی که بنظر میرسد پیش زمینهٔ ژنتیکی دارند طیف وسیعی از خصوصیات پوست هستند که باعث می شوند پوست پیرتر به نظر برسد.

چه اتفاقی برای پوست ما می افتد

پیر شدن پوست

نگاه انتقادی به مسئله می تواند به فهم بهتر آن که چه اتفاقی برای پوست ما می افتد کمک کند، و دیدگاهی به ما دهد که چرا محصولات ضد چروک فقط به میزان مختصری به ادعاهای تولید کنندگان آنها جامهٔ عمل می پوشانند.

آیا ادعای کلاژن سازی محصولات آرایشی واقعی است؟

 همانطور که میدانیم کلاژن و الاستین ساختارهای حمایتی پوست هستند و در اثر تماس با نور خورشید تخریب می شوند.

همچنین با افزایش سن سخت تر و دارای «انعطاف پذیری کمتر می شوند، به طوریکه خاصیت ارتجاعی پوست کمتر می شود.

ادعا می شود برخی محصولات، فقط کلاژن یا فقط الاستین میسازند. این بیشتر شبیه ساختمان خانه ای است که فقط تیرهای متقاطع دارد نه تیرهای حمایت کننده، که یکی بدون دیگری بی فایده است. به علاوه، مراحل ساخته شدن کلاژن و الاستین متفاوت است.

دلایل پیر شدن پوست

پیر شدن پوست

یک تفاوت مهم پوست جوان و پیر در میزان چربی آن است.ھیچکس نمی تواند یک محصول ضد چروک بفروشد و بگوید که میزان چربی پوست را افزایش می دهد که اگر محصولی بتواند اینکار را بکند، پوست را کاملاً جوانتر نشان میدهد.

علاوه بر این، علیرغم این حقیقت که با افزایش سن بافت چربی لایه های تحتانی پوست کاهش می یابد، بدلایل نامعلوم سطح پوست به رشد و افزایش وسعت خود ادامه می دهد و پوست شروع به آویزان شدن میکند.

عضلات صورت همزمان به سمت پائین و داخل حرکت کرده و آویزان می شوند و نمایی افسرده یا مأیوس به صورت می دهند.

تمام فعالیتهای ورزشی صورت در جهان هم، قادر به توقف این مسئله نیستند؛ علت این نیست که عضلات صورت قوام ندارند یا قوی نیستند – عضلات صورت بیش از تمام عضلات بدن مورد استفاده قرار می گیرند.

در عوض با گذشت زمان، استفاده مکرر و آسیبه ای ناشی از نور خورشید، عضلات صورت شروع به کش آمدن و آویزان شدن از محل اتصال اصلی خود در روی صورت می کنند.

عضلات آویزان و کشیده شده از جای خود (نه عضلات بی قوام) باعث حالت افتادهٔ گونه و چین های عمیق که از بینی تا دهان ادامه دارند و چین بینی – دهانی نامیده می شوند می گردند.

یکی از راه هایی که جرّاحان پلاستیک از طریق آن با گونه های آویزان برخورد میکنند یا ظاهر چین های بینی – دهانی را اصلاح میکنند، اتصال عضلات به محل قبلی آنها است.

ایجاد چین در ابرو نیز یکی از علل عمدهٔ ایجاد خطوط افقی یا عمودی در بخشی از صورت است.

هیچ یک از لوسیونها یا داروهای آرایشی نمی توانند حالتهای صورت را عوض کنند و به همین علت است که درمان بوتاکس  که نوعی درمان طبی مشتمل بر تزریقاتی است که عضلات پیشانی را فلج می کنند، چین و چروکهای پیشانی را صاف می کند.

اجزاء خاصی از پوست که با افزایش سن از بین می روند

عناصر نگهدارندهٔ آب و افزایندهٔ بافت مانند سرامیدها، اسیدهای هیالورونیک، پلی ساکاریدها، ویتامینها، آنزیمها، کوآنزیمها، و پروتئینها تحلیل می روند.

پوست پیرتر نیز بیشتر از پوست جوانتر مستعد واکنشهای آلرژیک و حساسیتهای پوستی می باشد، که نشان می دهد پوست پیرتر بعلت تضعیف سیستم ایمنی، کمتر توانائی دفاع از خودش در برابر محرّکها را دارد.

در سطح مولکولی و دقیق تر، قسمتهایی از رمزهای DNA داخل سلولهای پوست بدلیل آسیب نور خورشید یا پیر شدن، از بین رفته یا بازسازی می شوند.

این تغییر در DNA (که کلید اصلی کنترل کنندهٔ پیری در سراسر بدن است) نمی گذارد سلولهای ما، مانند زمانی که جوان بودیم، دوباره سازی کنند.

سلولها شکل غیرطبیعی به خود می گیرند که همین امر ساختار پوست را تغییر داده و نمی گذارد سلولها آب را نگه دارند.

این عدم توانائی نگهداری آب باعث می شود پوست پیرتر بیشتر از پوست جوانتر خشک شود.

سرامید، اسید هیالورونیک، ویتامینها، و دیگر اجزای مفید پوست در کرمهای ضد چروک متداول هستند. مسئله این است که شما نمی توانید سرامید یا اسید هیالورونیک را از خارج به پوست بازگردانید، ساختار مولکولی آنها آنقدر بزرگ است که نمیتواند به داخل پوست نفوذ کند.

سرامید و اسید هیالورونیک، مانند کلاژن و الاستین، عوامل آب نگهدار خوبی هستند و در نتیجه برای مرطوب کردن مفید هستند.

چه راهی برای جلوگیری از پیر شدن پوست وجود دارد؟

پیر شدن پوست را نمی توان با اصول صحیح مراقبت از پوست، با کشش صورت بوسیلهٔ فعالیت های ورزشی ماهرانه، یا با تحریک عضلات بوسیلهٔ ماشینها معکوس کرد.

از زمانیکه محصولات ضد پیر شدن پوست مورد توجه قرار گرفته اند شما هرگز چیزی را که برایش پول پرداخت کرده اید بدست نمی آورید ، مگر اینکه یک ضد آفتاب بخرید، زیرا ضد آفتابها واقعاً میتوانند به میزان زیادی جلوی آسیب خورشید را که به طور اولیه باعث چروک شدن پوست می شود بگیرند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

آسان دنت فورکافی رایان درمان نرم افزار مطب برفانک کافه داران خرید رپورتاژ خرید بک لینک مسواک بین دندانی ارتودنسی متخصص ارتوپدی زانو دکتر مهدی شهرستانی دکتر حمید روشندل متخصص ارتوپد فیزیوتراپی تهران بهترین متخصص ایمپلنت در تهران دکتر مهرداد فتحیان ارتودنسی ارتودنسی نامرئی در تهران دکتر سامان فلاحی متخصص ایمپلنت فیزیوتراپی پیشرفته شمیم متخصص پروستات