پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

۵ مورد از شایعترین علت ناباروری در زنان

0

علت ناباروری در زنان مختلف است . از نظر علمی ناباروری به ناتوانی یک زوج میگویند که پس از یکسال نزدیکی جنسی بدون جلوگیری از بارداری باز هم باردار نشده اند . حدودا ۱۰-۱۵ درصد از زوج ها دچار ناباروری هستند.

طبق آمار بدست امده حدود ۴۰% از مشکلات ناباروری مربوط به مردان، ۴۰% مربوط به زنان و حدود۱۰% مربوط به هر دو کی باشد. همچنین متاسفانه در حدود ۱۰% از زوج ها نیز عامل ناباروری مشخص نیست.

علت ناباروری در زنان

در این بخش از مجله اینترنتی زیگیل درباره علت ناباروری در زنان اطلاعاتی را در اختیارتان میگذاریم. خوشبختانه علم بسیار پیشرفت کرده است و اکثر ناباوری ها با دارو و معالجه های پزشکی درمان خواهد شد.

۱) اختلال در تخمک گذاری از علت ناباروری در زنان

یک علت ناباروری در زنان ، اختلال در تخمک گذاری زنان می باشد.این دلیل حدود ۳۹%  از علل ناباروری زنان را شامل می شود. خب مسلما بدون عمل تخمک گذاری لقاح انجام نمی شود و بنابراین زن باردار نخواهد شد.

این امکان وجود دارد که بعضی از زن ها تخمک گذاری نکنند و یا به طور نامنظم و کم تخمک گذاری کنند. خب این افراد  یا عادت ماهیانه ندارند و یا عادت ماهیانه آنها کم و نامنظم است. البته ممکن است خانمی عادت ماهیانه منظمی داشته باشد ولی باز هم دچار اختلال در تخمک گذاری باشد.

 علت ناباروری در زنان
علت ناباروری در زنان

۲) اختلال در لوله های رحمی از علت ناباروری در زنان

یک علت ناباروری در زنان اختلال در لوله های رحمی است. به گزارش مجله زیگیل در بعضی زنان، لوله های رحمی به طور کامل و یا ناقص بسته شده. در نتیجه اسپرم به تخمک نخواهد رسید. از دلایل بسته بودن لوله های رحمی می توان به دلیل عفونت، آندومتریوز و یا چسبندگی هایی پس ازعمل جراحی اشاره کرد. البته این امکان وجود دارد این لوله ها پس از یک حاملگی خارج رحمی بسته شده باشند.

۳) آندومتریوز از علت ناباروری در زنان

آندومتریوز، یک علت ناباروری در زنان می باشد. طبق بررسی های بدست امده در اندومتریوز سنگفرش رحم (آندومتر)‌ رشد می کند و از رحم هم فراتر می رود و لوله های رحمی را نیز می پوشاند و حتی آنها را می بندد و در عمل تخمک گذاری اختلال ایجاد میکند. آندومتریوز علت ۱۳% موارد ناباروری می باشد و حدود ۷۰% زنان دارای آندومتریوز، نابارور هستند.

 بیشتر بدانید : بستن لوله زنان و روش جلوگیری از بارداری

۴)‌اختلال درگردن رحم یا رحم از علت ناباروری در زنان

اختلال در گردن رحم یا رحم میتواند از علل ناباروری در زنان باشد. مشکلات مربوط به ساختمان بدن، عفونت های گردن و رحم و یا کیفیت نامناسب ترشحات رحم از جمله این اختلالات است.

۵)‌ مشکلات دستگاه ایمنی بدن از علت ناباروری در زنان

مشکلات دستگاه ایمنی بدن از جمله علل ناباروری زنان است. در بعضی خانم ها،‌ علیه اسپرم مرد ماده ای بنام آنتی بادی ترشح می شود که اسپرم ها را از بین می برد و یا آنها را غیرفعال می کند و یا حتی سبب سقط خود به خود در بعضی از آبستنی ها می شود.

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره علل ناباروری زنان در اختیارتان گذاشتیم استفاده کافی را برده باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.