پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

باورها و اعتقادات ما و تاثیر آن در زندگیمان

0

ممکن است تاکنون به این مطلب توجه نکرده باشیم که چگونگی و کیفیت زندگی ما تحت تاثیر باورها و اعتقاداتمان در ضمیر ناخودآگاه ما جای دارند ما را قربانی حوادث زندگی می سازند. ما به این باورها بها و ارزش داده ایم و به آنها ایمان راسخ آورده ایم، اگر چنانچه آنها را به ضمیر روشن ذهنمان بازگردانیم متوجه می شویم که آنها فقط یک رشته عقاید و گمانهایی هستند که می توانند کاملا بی ارزش شده و به صورت جلوه نمایند. ما خودمان آنها را به صورت حقیقت پذیرفته ایم و بدانها ایمان آورده ایم، بنابراین می توانیم این ایمان را از خود سلب کنیم. ما خودمان به این اعتقادات نیرو و قدرت داده ایم پس می توانیم این قدرت را از آنها باز گیریم.مثلا ما اعتقاد پیدا کرده ایم که مرگ خویشان با ماتم و سوگ همراه است بنابراین همیشه با مرگ نزدیکان دچار اندوه و ماتم می شویم. چنانچه به این اعتقاد ارزش و بهایی ندهیم و قدرت و نیروی آنرا زایل کنیم آن وقت لزوماً با مرگ اقوام دچار سوگ و ماتم نخواهیم شد.

باورها

باور ها و اعتقادات مخرب

بعضی از باورها بزرگترین دشمنان ما هستند و خسارات و زیانهای فراوانی در زندگی ما موجب می شوند. مثلا وقتی ما اعتقاد داشته باشیم که ادم بدبختی هستیم و برای درد کشیدن آفریده شده ایم دیگر قدرت مقابله با غم و اندوه را نخواهیم داشت. وقتی باور کنیم که غصه خوردن به ما ارزش می دهد و ما را در نظر دیگران انسانهای باشعورتر و مهربانتری جلوه می دهد، غم و اندوه یار و مونس ما خواهد شد و حتی در حوادث بسیار جزئی و پیش پا افتاده نیز بر ما چیره می شوند. ما توان مقابله با این احساسی را به کلی از دست می دهیم. اگر تصور کنیم که نمی توانیم بر احساساتمان غلبه کنیم، قدرت غلبه بر احساسات از ما ساقط می شود. حتی اگر بطور ناخودآگاه این اعتقادات مخرب در ذهن ما جای گرفته باشند باز هم اثر نامطلوب خود را خواهند داشت. باز هم بسیار شدید و عمیق بر زندگی ما تأثیر گذاشته و ما را در چنگال خود له و نابود می سازند.

باورها و اعتقادات سازنده

باورها

به گزارش مجله زیگیل از طرف دیگر چنانچه باورهای ما براساس حمایت و پشتیبانی از ما بنا شده باشند می توانند موجب پیشرفت و خوشبختی ما شوند. اعتقاد به اینکه ما آنچه را بخواهیم می توانیم به دست آوریم ، اعتقاد به اینکه خدا پشت و پناه ماست و ما با تکیه به قدرت او به پیش رهبری می شویم، اعتقاد به اینکه آنچه برای ما در زندگی اتفاق می افتد حکمتی دارد و موجب رشد. و تکامل ما می شود، اعتقاد به اینکه ما قادر به کنترل احساساتمان هستیم، اعتقاد به اینکه فردا روشن است و آینده بهتر خواهد شد، همه اینها اعتقاداتی است که نتایج عالی به بار می آورد. حتی زمانی که شفا یافتن غیرممکن به نظر میرسد، امید به شفا ممکن است شفابخش شود. با ایمان به اینکه شفا خواهیم یافت، شانس معالجه خود را به صورت غیرقابل تصوری افزایش داده ایم.

باورها به زندگی جهت می دهند

باورها

فردی تعریف می کرد و میگفت پدر من در سن چهل سالگی دچار بیماری قلبی بسیار خطرناکی شد که این نارسایی قلبی ممکن بود هر لحظه به زندگی او خاتمه دهد. او ایمان داشت که با این نقص سالها زنده خواهد ماند. پدرم در سن ۷۸ سالگی وفات یافت. وقتی ایمان داشته باشیم که میتوانیم از چنگال ناراحتیهای روانی نجات یابیم نجات خواهیم یافت.زن و شوهری برخورد داشتم که بچه های دوقلوی خود را اندکی پس از تولد از دست داده بودند. علت مرگ دوقلوها نقص مادرزادی بود. این نقص در اثر بیماری زنانهای ایجاد شده بود که در موقع حاملگی بدان بی توجهی شده بود. این زن و شوهر جوان با اقرار به تقصیر خود و اظهار تاسف و ندامت از واقعه، آن را درس عبرت و تجربه زندگی خود دانسته و یکسال بعد صاحب فرزند سالمی شدند. آنها معتقد بودند که غلبه بر احساس گناه و سوگ و ماتم نشانه بلوغ، رشد و تکامل انسان است و با این اعتقاد توانسته بودند خیلی زود از این احساس نجات یابند است.باوری که در ذهن شماست مانند مسیری است که خودتان نقشه آن را با اعتقاداتتان قلم میچینید و پیش می برید.

منبع:http://www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.