پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

تصمیم گیرنده برای زندگی خود باشید

0

مجسم کنید اگر به ما اختیار می دادند که تصمیم گیرنده زندگی و حالات انفعالی خود باشیم چگونه عمل می کردیم. بطور قطع میزان غم و اندوه را به حداقل ممکن کاهش میدادیم. خودمان را طوری می ساختیم که در مواقع بحرانی دچار غم و اندوه نشده، آزادانه و راحت مصایب را پشت سر بگذاریم. خودمان را طوری می ساختیم که بتوانیم بدون درد و رنج در مواقع لزوم قطع رابطه کنیم و یا از اینکه دیگران ما را ترک کنند دچار اندوه و ملال نگردیم. خودمان را طوری می ساختیم که بتوانیم بدون درد و رنج در مواقع لزوم قطع رابطه کنیم و یا از اینکه دیگران ما را ترک کنند دچار اندوه و ملال نگردیم. خودمان را طوری می ساختیم که در مراحل سخت زندگی مثل ورشکستگی، از دست دادن شغل و مقام، آتش سوزی خانه و کاشانه، بیماری و مرگ خویشاوندان و عزیزان و بالاخره قطع روابط احساسی با دیگران از پای درنیاییم و قربانی دایمی اندوه و ملال نشویم، بتوانیم تحمل کنیم و زندگی را از نو بسازیم.

تصمیم گیرنده

تصمیم گیرنده شمایید انتخاب کنید

به گزارش مجله زیگیل چه بسیارند انسانهایی که مواقع بحرانی به گونه ای عمل می کنند که انگار خودشان سرنوشت را رقم میزنند.همه ما انسانهایی را می شناسیم که از بیماری و تمام مصیبتهای ذکر شده به راحتی گذشته و زندگی بسیار شاد و کاملی دست یافته اند. این انسانها ثابت کرده اند که می توان اختیار چگونگی نقش خود را در زندگی به دست گرفت. ثابت کرده اند که می توان درد و تألم را مغلوب کرد و پیروزمندانه مصایب را پشت سر گذاشت. ثابت کرده اند که میتوان درد ناشی از تحمل ضربات عاطفی را احساس کرد، به زبان آورد و بعمل فراموش کرد و زندگی را دوباره ساخت زندگی بدون تأثیر منفی به ضربات وارد شده، زندگی بدون عکس العمل منفی.

اگر ما تصمیم گیرنده نباشیم چه می شود؟

تصمیم گیرنده

واضح است که چنانچه به عنوان تصمیم گیرنده وارد صحنه عمل نشویم و کنترل احساسات خود را در دست نگیریم، قربانی تالمات روانی هولناکی خواهیم شد و هیچکس به جز خود ما قادر نیست در این راه به ما کمک کند. تنها خود ما هستیم که می توانیم نقش خود را تعیین کنیم. باید بپذیریم که وقایع هولناک در زندگی همهٔ افراد بشر منجمله ما حادث می شوند.یأس و ناامیدی، ضرر و زیان، شکست، تصادف و بیماری، سختی و تنگدستی بدون هیچگونه پیشبینی و آمادگی برای ظهور آنها به ما حمله خواهند و کرد. بعضی مواقع احساس می کنیم که در بمباران حوادث گیر افتاده ایم. در حالی که هنوز از حادثه قبلی هراسان و سراسیمه هستیم حادثه بعدی سر می رسد و ما را از پا در می آورد. اعتمادمان را بطور کلی از دست میدهیم و دست و پای خود را جمع کرده، محدودیتهای بیشتری جهت جلوگیری، از حوادث آتی برای خودمان ایجاد می کنیم.

از مشکلات درس بگیرید

تصمیم گیرنده

در حالی که به هیچ وجه نیازی به این محدودیتها و در حالت تدافعی زندگی کردن نیست، باید حسی عدم اعتماد را از خود برانیم و بدون نگرانی از بروز حوادث آتی از زندگی خود در زمان حال استفاده کنیم به جای ترس و وحشت از وقایع می توانیم آنها را پذیرفته، با طرز صحیح با انها برخورد کرده، از انها تجربه اموخته و نهایتا رشد کنیم. می توانیم هر حادثه ای را از زاویه ارزشهای آن بررسی کنیم. مثلا یک بیماری با قطع رابطه می تواند علامتی باشد که به ما اخطار کند زندگی خورد را دوباره تحت مطالعه قرار دهیم و شانس انتخاب مجدد برای هدفی تازه بدهد و یا به ما آگاهی دهد که نیاز به کسب مهارتهای جدید و بیشتری داریم. به عبارت دیگر به جای اینکه خود را قربانی یک تصادف یا بحران زندگی بدانیم، می توانیم تجارب گرانبهایی را از آنها برای یک عمر زندگی خود به دست آوریم

منبع:http://www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.