پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

نیاز به توجه بیش از اندازه چه دلیلی دارد

0

گرچه ما احتیاجات اساسی بسیاری داریم، ولی انیاز به توجه نیازی دایمی و تغییرناپذیر است. نیاز به توجه و مراقبت اگر ارضا نشود موجب بروز نابسامانیهای بسیاری در زندگی می شود. این نیاز مخفی، وقتی آشکار می شود که ما دچار صدمه و ناراحتی بزرگی شویم، در این موقع به قدری ما را تحت فشار قرار میدهد که مجبور به ارضاء ان شویم. در سایر مواقع تصور ما این است که فقط اطفال خردسال به مراقبت و پرستاری احتیاج دارند و ما به عنوان افراد بالغ که می توانیم شخصاً از خود مواظبت کنیم احتیاجی به مراقبت دیگران نداریم. در حالی که حقیقت این است که ما چه بخواهیم و چه نخواهیم تا اخر عمر به اشکال گوناگون به توجه و مراقبت دیگران نیازمندیم.

نیاز به توجه

عدم تامین نیاز به توجه در کودکی

بسیاری از ما حتی در دوران کودکی نیز از توجه و مراقبت کافی برخوردار نبوده ایم و در نتیجه با عقده های متعدد، ناشی از عدم ارضاء نیاز به توجه قدم به زندگی اجتماعی دوران بلوغ گذاشته ایم. احتیاج به توجه و مراقبت در ما رسوخ یافته، سرخوردگی و یأس ناشی از عدم ارضاء آن نیز، بدان اضافه شده و حس عدم اعتماد به دیگران را موجب شده است. در نتیجه ما همواره سعی در پس زدن و انکار این احتیاج داریم. ما به عنوان یک فرد بالغ سعی داریم اگر در کودکی موفق و خوشبخت نبوده ایم اکنون آن دوران را جبران کنیم اما متأسفانه با عدم موفقیت روبه رو می شویم چرا که ریشهٔ این مسئله در همان سالهای دور کودکی و در جایی است که ما مراقبت و توجه کافی را دریافت نداشته ایم. افرادی که در کودکی از داشتن پدر و مادر خوب، فهمیده و دلسوز محروم بوده اند، مشکلات بسیاری در رابطه با نیازهایشان دارند. حتی داشتن پدر و مادر خوب هم نمی تواند موجب ارضاء همهٔ نیازهای ما باشد. چرا که بعضی از ما، کودکان بسیار متوقعی بوده ایم و مدام عبارت این را می خواهم، این را نمی خواهم را ماشین وار تکرار می کرده ایم و اگر آن را به دست نمی آوردیم مأیوس و سرخورده می شدیم.

نیاز به توجه غیر منطقی

نیاز به توجه

به گزارش مجله زیگیل حتی بسیاری از ما دوست داشتن را با نیاز به توجه مخلوط کرده و تصور می کردیم اگر ما را دوست داشته باشند، خواست ما را انجام خواهند داد و طبیعتاً در صورت عدم موفقیت احساساتمان جریحه دار شده و اطمینان و اعتمادمان متزلزل گشته است. ما در کودکی برداشتی غلط از عشق و محبت کرده و این برداشت غلط را گاهی تا آخر عمر به دنبال میکشیم. سرخوردگی و یأس در دوران کودکی موجب عکس العملهای گوناگونی در دوران بلوغ می شود. ممکن است ما مبدل به فردی بسیار خشک و سرد می شویم که قادر به ایجاد روابط دوستانه با دیگران نباشیم. ممکن است فردی منزوی و گوشه گیر شده، خود را منفک و جدا از دیگران بشمار آوریم. ممکن است از راههای نادرست به دنبال جلب توجه بگردیم. راههایی چون جسماً ناتوان و ضعیف ماندن، مرتبا بیمار شدن، خودنمایی و تظاهر کردن، وراجی و پرحرفی کردن، احتیاج شدید و دایمی به مرکز توجه دیگران بودن، توقع زیاد از دوستان یا شریک زندگی خود داشتن و نظایر اینها.

ارضاء غیرمستقیم نیازها

نیاز به توجه

متداولترین راه غیرمستقیم ارضاء نیازهای مربوط به وابستگی و مراقبت این است که ما با قبول وظایفی چون مادری، پزشکی، پرستاری، معلمی، روانشناسی و از این قبیل مراقبت و پرستاری از دیگران را به عهده بگیریم و آنچه که خود از آن بی بهره بوده ایم نسبت به دیگران انجام دهیم. این راه نقابی است که ما روی احتیاجات خود می کشیم و تأثیری بر احساسات، محرومیتها یا تمایلات ما نخواهد داشت نمونه هایی از این روش را من در دوران دانشجویی بسیار دیده ام. در تحقیقاتی که در مورد مادران بی بضاعت داشتم با بسیاری از زنانی برخورد کردم که در حالی که قادر نبودند شکم خودشان را هم سیر کنند، پشت سرهم بچه دار شده بودند. اگر چه این مادران نیازهای خود را با مراقبت از کودکان تصفیه کرده بودند اما درخواستها و تقاضاهای متعدد کودکان آنها را بیش از پیش نیازمند توجه و وابستگی کرده بود. کوشش این مادران با دادن آنچه که خود از آن محروم بودند به دیگران، هیچ کمکی به بهبود و رفع عقده های دردآلود آنان نکرده و مشکلاتشان را نیز دو صد چندان ساخته بود. مواظبت از دیگران فقط فریبی است که ما به وسیله ان خود را قانع می سازیم که احتیاجاتمان برآورد شده و یا بطور کلی شخصا احتیاجی به مراقبت و تعلق خاطر نداریم.

منبع:http://www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.